| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema,, va rog ajutati-ma cu un raspuns!
Cand eram mic eram un copil caruia ii placea sa stea mai mult in casa si sa se joace pe calculator. Era totul bine pana cand am inceput am inceput sa cresc si sa ajung in clasele a 5-a si a 6-a cand am inceput sa ies in oras cu prieteni dar acestia fiind;; baieti;;.
problema e ca sunt timid iar acum am inceput sa mai scap de acest lucru.
Sunt serios si stiu ce vreau de la viata dar ma streseaza un gand care nu ma lasa sa stau linistit. Nu eram o persoana populara si nu ieseam cu fete dar ma tot gandesc ca daca as avea o relatie cu o fata care este prietena cu fetele de la mine din clasa care ma cunosc ca o persoana timida si moale, aceasta relatie nu poate fi realizata deoarece... stiti voi cum vb fete (cu ala ma? baiatul ala timid. lasa-l incolo) ::si de genu asta.
Oare totul se petrece in CAPUL meu si ar trebui sa ma schimb si sa scap de timiditate si sa fiu o alfel de persoana? sau nu o sa fiu fericit in aceasta problema? Eu cred ca daca o sa ma schimb si o fiu alfel o sa se schimbe parerile si o sa fiu de gasca si o sa schimbe parerile. Vreau sa scap de acest gand. posibil din cauza timiditatii mele a aparut si cred eu tot felul de prosti dar de fapt toti ar fi foarte prietenosi daca m-as imprieteni cu ei.

9 răspunsuri:
| CristiPavel a răspuns:

Nu trebuie sa scapi de nimic, nu intra in razboi cu tine insuti.

Poate la fata ii place de tine exact asa cum esti.

Nu te mai gandi ca s-ar putea ca povestiile prietenelor sa te faca sa o "pierzi", e doar in mintea ta. Daca se va intampla, ce? Nu exista alte fete pe lumea asta?

Nu te milogii in fata nimanui si iubeste-te asa cum esti.

S-ar putea sa te ajute urmatoarele articole:
- sa nu te mai deranjeze gandurile: http://castigatimp.com/impaca-te-cu-tine-insuti/
- cum castigi respectul in relatii si de ce e bine sa poti fi si singur:
http://castigatimp.com/cum-castigi-respectul-in-relatii/

http://castigatimp.com/alege-sa-fii-liber-si-independent/

Apoi, lasa in spate ceea ce crede lumea despre tine, daca te gandesti prea mult o sa-ti pui singur piedici:
http://castigatimp.com/oare-ce-va-zice-lumea/

Alte articole pe aceeasi tema care te-ar putea ajuta:
http://castigatimp.com/nu-da-vina-pe-altii-pentru-problemele-tale/

http://castigatimp.com/ai-grija-de-gandurile-tale/

http://castigatimp.com/......-pe-altii/

| MihaelaDart a răspuns:

La momentul de fata tu te stresezi la gandurile pe care le ai. Usor le vei face pe toate, azi o saluti, maine mai vorbesti cu ea, in fiecare zi cate ceva pana o vei invita la un suc sau o plimbare in parc. Vezi si tu reactia ei, o poti observa daca te place sau nu, daca te ignora, inseamna ca nu te vrea, nu esti pe placul ei... daca are o scanteie pentru tine, ii poti cere prietenia. Nu te stresa cu timiditatea. Inca esti pustan, vei trece si la etapa cand vei deveni mai curajos. Bafta!

| Reigns a răspuns:

Si eu sunt foarte timida si si eu as vrea sa ma schimb, dar stai linistit ca la multe fete le plac baietii timizi ( dar nu foarte timizi, sa le fie rusine sa le si atingahee hee ). " Timiditatea - defectul oamenilor mari; tupeul - defectul oamenilor mici ", dar daca incerci sa te implici mai mult poate o sa devi "cate un pic din amandoua, adica si timid dar si mai indraznet " ( asa imi ziceau mereu prietenele )winking

| iulicik a răspuns:

Asculta lucrul pe care tu il faci e te gindesti numai la popularitate poate te mai gindesti si la faptul ca nu totul este in popularitate ci in haracterul tau cum esticu oamenii si totul de genu acesta depinde in ce clasa estide estiin a 6 sau a 5 iti spun ca acum nu te vei putea intilni cu vreo fata din clasa deoarece fetele de virsta asta pur si simplu se gindesc de fiecare baiat ca e loser sau ceva de genul ista dar in a 9 vor fugi dupa tine vreai sa ai prieteni fii cu umor si mereu intelegii gasestiti asemanari sau de petreci mult timp la comp fa un site a clasei si ei vor avea resprect mult succes inainte funda?

| iulicik a răspuns:

Si in plus timiditatea ta nu e ceva de rusine fiecare are o slabiciune iar tu estirusinos nu e o problema

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca o fata ar avea vreo problema deoarece tu esti timid
dar totusi cred ca ar fi mai bine sa nu mai fii asa
si eu sunt asa(desi sunt fata,dar asta nu conteaza) si crede-ma, chiar nu e bine...dar ai putea avea si asa o relatie, asta daca nu ai fi timid cu ea
sper ca te-am ajutat.SUCCES

| gazza01 a răspuns:

Exista si fete timide, incearca acolo si Loool laughing)) noi, fetele nu avem o problema cu baietii "timizi" si nu zicem aia whistling "cu ala bleg`" mai degraba laughing) mrg glumneam :$ deci depinde cu ce fata o sa stai pentru ca poate sa faca ce vrea din tine pentru ca esti timid... mrg sper ca am fost d ajutor blushing

| nuciu a răspuns:

Si eu sunt foarte timid cu fetele dar muscati frica laughing si date la ia poate iasa cevawinking

| boy96 a răspuns:

In prezent sunt cls. in a 9-a. Ms de sfaturi tuturor. mai astept