| roxaa_5485 a întrebat:

Buna
Am cateva intrebari in legatura cu perusii mei...
Am doi perusi iar masculul are unghiile maricele...nu stiu daca il incurca... dar mie una mi se par mari
2)As vrea sa le dau si mancare naturala nu numai mei si toate chestiile din cutiile cu mancare pentru perusi
Am inteles ca ei mananca si mar si morcov si ou (albus)
Morcovul trebuie sa il razui fff bine nu?
La fel si cu marul presupun
Iar oul...cam cat timp il fierb?
sI dupa il razui sau cum?
albusul desigur

3) Perusii mei fac multi fuuulgi
Chiar foarte multi. Azi cand am facut curat in camera am vazut ca si dupa mobila erau o multime.De ce? De ce le cad atati fulgi si ce as putea face?
Ca eu ii am pe o masa nu foarte mare dar nici mica e potrivita si langa am o mobila...
4)As vrea sa le cumpar jucarii ceva sa se mai joace ca au doar leagan... Ce as putea sa le iau? Scarita cu oglinda.sau cu ce se distraza ei?
Si...am cateva bilute ...as putea sa le decorez colivia?
SI...in legatura cu decoratul

Le-am decorat leganutul cu un snur mov superb dar cand au vazut nu s-au mai urcat in leganut deloc au stat jos
batting eyelashes
Si ma gandeam cum sa le fac cuib acolo si ce sa pun jos pe gratiile alea pentru ca sunt gratii si ma gandesc ca le e cam greu sa stea numai pe bara aceea...
5) Fetitei i-a cazut codita... Din cauza bunicii at wits' endangry
Ca a speriat`o bunica x(
Si ea a fugit iar coada s-a prins si i-a cazut
Ii va creste nu?

Răspuns Câştigător
| joanamm23987465 a răspuns:

1.nu conteaza cum ii sunt unghiile, asa sunt la perusi nu te ingrijora!

2.Mancarea nicci ea nu mai connteaza ouale fierbele cam 10 sec., si morovul curatal bine, il poti pune in supa, sa fiarba, il vor manca mai bine si o sa fie sanatosi!

3.asa se dezvolta ei isi dau jos fulgi si se dezvolta, fulgi sunt pe ei cand sunt miici, nu te ingrijora, se dezvolta, doar atat!

4.nu le plac multe culori, nu le maidecora lasa-i sa se inspire de verdele de la natura, plimbai, se vor simti mai bine, in legatura cu jucariile nu ii impopotona iale doar un papagal de plus se vor distra cu un nou venit happy!

5.Nu e sigur daca o sa ii creasca! in timpul liber du-te la veteriner iti va spune el ceva mai sigur ceva ccrema speciala!winking sa iti creasca frumosi si sanatosi, noroc la ei!

funda?

1 răspuns:
| TeoCaramel a răspuns:

Sa-ti spun ceva:Codita in v-a creste! Si eu i-am rupt (la fata) din greseala codita, dar i-a crescut la loc.I-a luat cam mult timp.