| AntoniaRules a întrebat:

Am o pereche de papagali perusi, fata si baiat.Eu le-am cumparat ieri o colivie noua:
-43cm înălțime
-40cm latime
-38cm lungime

E destul de mare?
Mie mi se pare foarte mare. happy
Au in ea 4 bete din lemn,un leagan, o scara, doua containăre de mancare si unul de apa.
Amandoi sunt adulti(au 1 an si 2 luni).Le-am pus si cuib, dar nu ii prea intereseaza.

Intrebarile mele sunt:
E potrivita colivia?
Cate oua pot avea?(am citit ca maximum 6-7 oua ar fi normal)
E rar ca baiatul sa fie mov cu alb? >:

Dau funda!
Mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
| Andra22222 a răspuns:

Bună Antonia. Eu am avut 2 perechi de papagali perusi. Femele si masculi. Iti voi raspunde la intrebari din propria experienta. Papagali traiesc foarte mult daca au condiții bune.
Cusca este destul de spatioasa. Dar incearca sa-i inveti si liberi prin casa, desigur, dacă nu ai pisica. Invata-i cu tine, educa-i. Papagali sunt foarte inteligenti si docili.
Eu am avut de două ori așa-ziși "pui de papagali". Prima data mi-au facut in numar mai mic ( 4 ouă), la a doua gestație, femela a facut 7 ouă. Trebuie sa le oferi conditi bune si femela trebuie hranita bine.
In general peruși au colorile : galben, albastru, verde, alb, maro, roșu și varietăti de acestea. Eu personal nu am vazut perus mov, si de ce nu, poate fi o micuță "raritate".
Sper ca te-am ajutat. Multă baftă!

| Andra22222 a răspuns (pentru Andra22222):

Culorile*

| AntoniaRules explică (pentru Andra22222):

Merai de sfat! happy
Si eu am avut o pereche care mea murit acum doi ani. sad (au murit din batranete)
Iam cumparat pe acestia acum un an.Au un an si doua luni. happy
Stiam toate acestea, dar nu am mai avut pui pana acum(cei care au murit au avut 4 oua dar pui au murit la eclozare).
Femela era bolnava si pui sau imbolnavit de la ea. sad
Mersi!

Meriti funda!winking

| AntoniaRules explică (pentru Andra22222):

Apropo,sunt dresati! happy

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cat de mare e, dar fii atent la cum se inteleg cei doi. E f important sa fie compatibili. Daca papagalii sunt stresati sau suparati, isi smulg penele...se mutileaza.

| Daniel9988 a răspuns:

App vezi ca 40 cm e lungimea si 38 e latimea.Ca sa fie logic, unde ai vazut tu latime mai mare ca lungime la un corp geometric?
1.E suficient de mare
2.Intre 4-7 oua, dar de obicei sunt 5
3.Masculii mov cu alb nu sunt rari, e pus si simplu o culoare a lor.