Întrebare recomandată | NonimOo a întrebat:

Buna,am cumparat si eu 12 pesti micuti gen neon sau peste sanitar.Problema este apa am pus apa forata din pamint dar lasa calcar a doua zi apa devine ca tulbure si vreau sa bag apa de la robinet dar dupa cum stiti contine clor cum sa fac cu apa de la robinet sa fie buna pentru pesti fara fierbere ptc prin fierbere is pierde mineralele necesare pentru pesti.multumesc dau funda la el cei care ma ajuta am nevoie irgent

Răspuns Câştigător
| Roxin_Alex_1989 a răspuns:

Pui apa la decantat intr-un bidon sau o sticla 2 zile si apoi o pui in acvariu sau iti iei s solutie speciala anticlor(se gaseste in petshopuri)ceva de gen jbl biotopol plus sau tetra aqua safe

3 răspunsuri:
| AgathaRo a răspuns:

Du-te la balta de peste si ia 2-3 galeti de apa.Cu apa din put il lasi sa se decanteze filtrezi de impuritati 2-3 zile dupa care il pui in acvariu.

| SSophie a răspuns:

Buna! Si eu am avut probleme ca tine in privinta apei pana sa ajung la una de izvor am folosit-o pe cea de la robinet, bine nu stiu cat de bine procedam dar pestisorii mai rezistenti mi-au trait, dar ai grija pestii neon nu sunt foarte rezistenti ci foarte pretentiosi, dar cam asta luam cand suntem la inceput...Cat priveste apa de la robinet o puneam in sticle cam cu 2-3 zile inainte sa o schimb fara capac si pe urma o puneam la pestisori si cu 1 capacel de albastru de metil la 80 de l de apa, evident nu schimbam toata apa, cam jumatate ti-am spus nu sunt foarte sigura de metoda asta dar eu am foslosit-o cam 6 luni si nu am avut probleme.

| ToxicTpu a răspuns:

Salut. am acvariu de 10 ani. si am avut toate speciile de pesti de apa dulce. ai facut alegere buna cumparand mai mult de 5 pesti neon deoarece acestia traiesc in bancuri. referitor la apa eu folosesc apa de la robinet fara niciun stres. am un filtru, o pompa de apa, incalzitor si o solutie Aqua Safe. stai linistit/a ca nu o sa se intample nimic cu pestii. cei neon sunt destul de rezistenti. sper ca te-am ajuta. funda?