| Anamaria_Ella_1980 a întrebat:

Am doi perusi albasri si as vrea sa le dau sa manance niste mere. imi puteti spune daca e ok sa le dau mere din comerti? nu vreau sa se imbonaveasca...

Răspuns Câştigător
| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Salut!

Si eu am doi papagali.Am văzut pe net, mi-au zis cei de la petshop ca acestia mănâncă. Chiar este sănătos pentru ei.Dar sa nu le dai mult.Este destul sa le dai maxim un mar in toata saptamana.Mai mult de atât nu.
Am dat si eu papagalilor mei.Le plac merele dar sunt mai incantati de seminte si pâine. Oricum, eu tot le mai dau.
Taie mărul si pune-l acolo. Daca vrei poti sa il si decojesti.

Poti sa le dai diferite fructe.De oricare.
Si legumele sunt bune pentru ei dar doar câteva (ardei, gogosari, castraveti, rosii...).Mai sunt si alte legume pe care nu poti sa le pui (cartofi etc.)

Sper ca te-am ajutat!
Funda?winking

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din cate stiu merele din comert sunt tratate.Pentru ca sa reziste de la livrare pana la vanzare.Cred ca va trebui sa intrebi totusi un veterinar.

| J0B0MAT a răspuns:

Taie-le mai mărunt, fără coajă şi vezi dacă mănâncă. Dar mai bine ai putea să le dai pâine mărunţită.