| Clamidia a întrebat:

Am doua pisici, una care are cam cateva luni si cealalta vreo 7 ani, problema este ca nu se inteleg. Adică pisica aia mai mică mereu o scuipa si miauna la ea, sau cand o vede parca se panicheaza. Iar cealalta pisica inainte nu venea în camera mea,dar de cand am pisica asta vine mai mereu si cand o vede pe asta unde, după ce pleacă,merge si ea unde a stat aia mică. Si dupa se uita la ea mult,dar daca nu sunt in camera aia mai mare vine spre ea și cea mica se așează si o scuipa,cateodata mai da in ea si asa incepe lupta, cateodata aia mare nu ii face nimic,doar ca mananca de la ea chiar daca are,își face nevoile unde face si aia mică,si la ea mereu e curat, sau sta in locurile in care a stat. Nu stiu ce sa le fac sa se inteleaga. Si mereu cand deschid usa la camera, pisica mica mereu se uita dupa aia sau sta doar la usa. ( ea sta doar la mine in camera ).
Pana acum aia mare nu a avut companie pana acum, acum ea nici macar nu face miau sau alte chestii, doar ataca cateodata.
Ce sa fac?=(

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu poti face nimic.
Este conflictul natural intre generatii, de a se stabili "cine este stapanul locului".
Cand ceea mica va avea 1-2 ani, probabil va prelua dominatia, dar pana atunci pisica mare vrea sa-si marcheze si sa-si pastreze dominatia.

| Peridava a răspuns:

Exact cum fac tinerii cu batranii, cand vorbim de oameni!