| Qwertm a întrebat:

Am nevoie de 8 avantaje şi dezavantaje pe care le aduce sportul (orice : fotbal, tenis, patinaj, etc. ).
Mulţumesc anticipat! big grin

Răspuns Câştigător
| Lothar a răspuns:

Avantaje :
1.dezvolta capacitatea de rezistenta la efort
2.dezvolta simtul tactic
3.dezvolta viteza de reactie
4.dezvolta precizia
5.dezvoltarea armonioasa a corpului
6.dezvolta echilibru
7.incredere in sine mai mare
8.dezvolta spiritul de echipa si coordonarea

Dezvantaje :
1.Accidentari
2.Lenea e mare, daca nu esti destul de motivat poate fi ceva neplacut
3. unele sporturi solicita mult coloana vertebrala si articulatiile
4.risc de scolioza sau alte afectiuni in unele sporturi
5. febra musculara (pentru unii e o placere sa faca febra musculara, pentru altii e un chin)
6.costa ceva bani
7.in timp se aduna oboseala si trebuie sa iei o pauza
8. apare si oboseala psihica
Oricum, sportul are dezavantaje doar pentru oameni lenesi
Parerea mea ca nu exista dezavantaje intr un sport, sunt facute doar ca sa aiba o scuza pentru a nu face nimic toata ziua