| micky a întrebat:

Ce dezavantaje aduce o placa video integrata si ce avantaje?

Răspuns Câştigător
| AlexC a răspuns:

Placa integrata nu functioneza la capacitate maxima, iar de cele mai multe ori e nesuportata de anumite jocuri. De exemplu iti arata ca placa ta video este de 128 de mb, dae ea nu poate functiona mai bine de 64-96mb, depinde de procesor. Depinde ce model shader are (daca are model shader 2 sau 3 +, pastreaz-o).
O placa video integrata se arde mai greu, dar functioneaza mai prost. Daca se arde, in cele mai multe cazuri se va arde si placa de baza, si cu cateva componente (Ram, sursa).
O placa video neintegrata are cooler sau ventilator de racire, si este pastrata mai bine sub temperaturi optime. Poate avea si protectie, pentru a nu fi scurtcircuitata.
Eu folosesc placa video neintegrata, cea integrata fiind de 96mb, ruland la maxim 64mb.Un prieten foloseste placa integrata de 1gb renuntand la cea de 512mb.
Depinde de performanta calculatorului tau ce alegi.

1 răspuns:
| Danιel a răspuns:

Avantaje: Consum de energie electrica infim (foarte scazut).
Dezavantaje:
* CPU-ul este suprasolicitat in timpul jocurilor video, filmelor 720p+ si a altor aplicatii ce necesita 'rendering' (ex.: Adobe Photoshop). In general, la rezolutii inalte, performanta scade.
* In Windows Vista sau 7, o parte din memoria RAM este transferata memoriei VRAM (Shared Video Memory).
* Nu poate fi inlocuita.