| Feelmeunderyourskin a întrebat:

Am o cățelușă bichon havanez de doua luni jumate. La ce varsta o pot steriliza si cat costa? Mama mea nu vrea sa avem de aface cu menstruația ei si ar vrea sa o sterilizam! Am auzit ca se îngrășa dupăia... ajutați.ma si a zis sa nu o sterilizam daca o lăsam sa facă o tura de pui si dupăia sa o sterilizam sa nu avem de aface si cum maidanezii din fata blocului puhoi la ea. Cei cu experiență help! Nu vreau link.uri! Dau funda la cel mai bun răspuns fara link sau copy!

5 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Si eu am o catelusa de rasa mica si am intrebat medicul si a spus ca de la 6 luni se poate face sterilizarea si pretul este 180 roni.In privinta ingrasarii nu cred ca va fi cazul atata timp cat este hranita cu mancare speciala de caini, este conceputa in asa fel incat sa nu se ingrase pentru ca nici nu prea se omoara mancand boabe, doar daca scapa la mancarea umana risca ingrasarea deci atentie sa nu dai curs poftelor ei indiferent cat de cersetoare va deveni

| untu a răspuns:

Mergeti si intrebati medicul veterinar!

| AntoniaRules a răspuns:

Hei!

Sterilizare se poate face de la varsta de 6-12 luni, cand cainele devine practic apt pentru reproducere.Sterilizarea consta in functie de rasa:
-rasa mica:100-200 lei(depinde de veterinar)
-rasa mare:200-250(depinde de veterinar)

Miam sterilizat si eu catelusa Beagle, si stiu. happy

Daca vreti pui ducetio la imperecheat, dar dupa ce va naste va trebuii sa asteptati 3-4 luni pana cand o puteti steriliza.

Stiu ca aveti motivele voastre pentru a steriliza catelusa, dar mie nu mi se pare corect.Eu am sterilizat Ciobanesul German fiindca trebuia sa o vindem, iar viitori stapani o voiau sterilizata. sad

Oricum, e alegerea ta si o respect! happy
Bafta la multi catelusi!winking

| AntoniaRules a răspuns:

-Scuze,voiam sa scriu la sfarsit Beagle, dar imi voi lua un Ciobanesc German in curand, asa ca m-am incurcat!
Sunt obsedata deja de Ciobanescul German!winking

Bafta din nou!