| WaWa_1160 a întrebat:

Am o catelusa din rasa bichon havanez si as vrea sa o invat cu lesa. Aveti vreo idee?laughingbatting eyelashes

Răspuns Câştigător
| kaylla a răspuns:

Si eu am catei si din proprie experienta pot sa-ti zic ca la inceput niciun caine nu e fericit cu lesa. Sfatul meu este sa ii pui lesa de fiecare data cand o scoti afara, chiar daca nu-i place, dupa un timp se va obisnui, va sti ca in momentul in care ai pus mana pe lesa o scoti la plimbare. Incet, incet se va obisnui. Nu trebuie sa cedezi ca atunci iti va gasi punctul slab si va face tot timpul ceea ce vrea din tine!

3 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Si eu am catelusa bichon si i-a placut lesa din prima. Adica lesa plus ham, nu lesa legata de zgarda. Cu lesa legata de zgarda nici nu este indicat, pentru ca poate sa ii scape lesa de pe cap si sa fuga in strada. Hamul este cel mai sigur si chiar daca se smuceste nu este periculos pentru caine.
K sa o inveti pune-i lesa strict doar cand iesiti la plimbare, ca sa asocieze lesa cu plimbare. Prin casa nu i-o pune ca nu va intelege nimic si o va uri. Si afara cand are lesa recompenseaz-o cand merge chiar si cativa pasi. Apoi recompenseaz-o tot mai rar, adica mareste distanta pe care o are de parcurs pentru a primi recompensa. Incepi de la 2-3 pasi si o maresti distanta tot mai mult.
Succes!

| baiatuucupizzza a răspuns:

O pui in lesa si schiorlaie ce schiorlaie dar in 2-3 zile isi revine

| WaWa_1160 explică:

Voua vi s-a intamplat sa se intoarca si sa roada lesa? ca a mea asa face...cum o dezvat?