| bluesky a întrebat:

Am o catelusa copoi, are 2 luni, m-am tot jucat cu ea si am enervat-o big grin iar acum cand vreau sa ma joc cu ea nu ma lasa si tot ma musca, nu tare ca nu poate dar...totusi.Ce sa fac? sad

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

Eu consider ca ar trebui sa-i spui un ''NU'' raspicat cand greseste (nu doar la muscat, la tot ce face aiurea) si sa o ignori apoi 1-2 minute. Tot repetand faza asta va intelege ca greseste si nu va mai face.
Totusi, daca iti place sa te joci agresiv cu ea, ia-ti ceva de protectie (manusi) si gandeste-te ca atata timp cat tu te joci agresiv, ea crede ca asa iti place, ca astea sunt regulile jocului si asa va reactiona si ea, tot agresiv. Nu poti tu sa te joci agresiv cu ea si ea sa nu faca nimic.
Si cred ca cel mai bine ar fi sa va jucati asa agresiv in curte sau afara, sa-i dai posibilitatea sa fuga la 3-4 metri de tine daca simte ca nu mai face fata. Si folositi si jucarii de cauciuc, va prefera sa se razbune pe ele. Bafta!

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai necăjit-o prea tare sau ai lovit-o prea dur.
Las-o o zi, doua și încearcă să te joci mai blând cu ea, cu o voce joasă ca să recapete iar încredere în tine.
Dă-i și o hrană care îi place ei, un pic de răsfăț.
Pa, pa.

| FucktheSystem a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema u catelusul meu.winking
pai ar trebui sa il lasi mai relaxat si fara sa il bruschezi un timp si eventual sa ii cumperi niste jucarii care sa il tina ocupat si sa se joace cand vrea el cu ele nu cand vrei tu.
daca asta nu mereg cand creste s-ar putea sa devina grav si mai bine il duci la dresaj.

| andrei_5375 a răspuns:

Incearca sa o ademenesti cu muncare sau ceva de genu...

| kony a răspuns:

Incerca sa o imblanzesti. Ia-o in brate, cand e mai libera (cand nu mananca, doarme, etc ) si mangaie-o. Nu o provoca, nu o trage de labute sau urechi, chiar daca vrei sa te joci cu ea, ea va incerca sa "se joace" si poate te va musca.
Pur si simplu, ia-o, mangaie-o, imbratiseaz-o si sa vezi ca va incepe sa "toarca". Nu o brusca, doar alint-o usor, iar daca va adormi va fi ok. Ea se va simti in siguranta la tine.