| chrisinkx a întrebat:

Am o catelusa lup de 2 luni ( in 18 luna asta a facut 2 luni). cand am adus-o era foarte linistita, oarecum timida (am adus-o in 16, 17 mai). primele zile era ok cu ea, cand musca din joaca musca incet, te prindea usor. de o saptamana incoace, e foarte rauta cand se joaca, cand te musca, te capseaza urat de tot, chiar lasa urme de sange. nu stiu ce sa mai fac sa o dezobisnuiesc, aproape in fiecare zi incerc diferite metode (non violente, desigur) dar pur si simplu nu mai stiu cum sa o iau, ce sa fac sa nu ma mai muste. nu ma musca doar pe mine ci si pe membrii familiei mele inclusiv pe mama (cand se joaca). m-m atsat foarte mult de ea si cam toti membrii familiei imi spun sa o dau, ca va musca din ce in ce mai tare pe zi ce trece. Ce as putea sa fac?! as muri aca as fi nevoita sa o dau si vreau sa rezolv problema cat se poate de repede.

5 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Da-i peste bot cu un ziar impaturit; e mica, are chef de joaca si nu apreciaza cat de tare va musca. Se va potoli, nu va mai musca, o sa vezi.

| viotedy a răspuns:

Cand creste nu mai face asa.De pe la 5-6 luni.

| NicuuM a răspuns:

Cumparai o jucarie care sa o roada, iar cand musca loveste-o incet peste botic si spune-i ca nu e voie, animalele sunt mai destepte ca oameniihappy

| OllyOlla44 a răspuns:

Pai musca din joaca, se cheama "apucat". Si musca din ce in ce mai tare pentru ca si dintii ii cresc din ce in ce mai mari. Pe la 6 luni s-ar putea sa-i cada, sa nu te ingrijorezi daca nu poate manca mancare pentru caini sau... daca are febra.

| chrisinkx explică:

Are jucărie, numai pe aia nu o roade, mai mult roade scaune, mâna mea, colţul de la pat etc. Chiar sper sa nu mai muşte de la 5-6 luni. m-am ataşat mult de ea şi deja s-a ajuns la scandal astazi. tot nu vreau să renunţ la ea, cred ca o să mor dacă fac asta da' problema e că mi-e greu şi cu ea, fiindca toţi mi se urca în cap si e stres continu.