| Neah a întrebat:

Aam o catelusa de 3 luni si nu stiu ce sa fac cu ea. Incerc sa fac orice ca sa ma placa si pe mine ma maraie si ma musca de numa. Ma joc cu ea, o scot afara dar tot pe mine ma musca (si inca foarte tare) si nu stiu ce sa fac ca sa ma placa! Ce mi-ati sugera? Am incercat sa ma joc cu ea si sare la mainile mele si musca de numa...

3 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

Fii ma insistenta! Cand te joci cu ea, dai de mancare, asa ajungi la inima unui animal, prin intermediul hranei, si tot felul de gesturi afective.

| biwltyad a răspuns:

Pai poti sa ii dai mancare cu mana ( ai grija sa nu te manance si pe tine =]]), atunci cand sta linistita mergi incetisor la ea ( nu pe la spate sa nu o sperii) si mangai-o usor, scarpin-o dupa ureche iar daca sta, da-i cate o gustare sa inteleaga ca a facut bine, dar daca nu sta arata-i ceva ce ii place ( o jucarie sau "ceva bun" ) dar fara sa il dai.
Incearca sa stai mult cu persoanele pe care le accepta in preajma ei, atunci cand ele o mangaie sau se joaca cu ea, baga-te si tu, se vor simti in siguranta cu cei pe care ii accepta si va realiza ca nu ii faci niciun rau.
Sper ca te-am ajutat happy

| kombo11 a răspuns:

..