| anonim_4396 a întrebat:

am o catelusa de 1 an si 2 luni,bichon maltez,e invatata sa stea cu mine,de aceea cand plec de acasa plange dupa mine,face galagie iar vecinii sunt deranjati de chestia asta, ce pot sa fac sa numai planga cand ramane singura? se poate dresa? ma refer la un dresor de caini happy

Mersi!

5 răspunsuri:
| Anduta_1569 a răspuns:

Se poate dresa,dar in aceasta privinta nu avem nevoie prea mare de dresaj,ci de inlaturarea acestei deviatii de comportament,mai bine zis,acestui sindrom de anxietate de separare.
Anxietatea de separare se produce ca urmare a singuratatii,a "separarii" de stapan,manifestarile psihomotorii sunt:agitatie,vocalizari,maraie si zgarie la usa sau fereastra,roade obiecte prin casa,eliminarea dejectiilor.
Manifestarile sunt prezente cand:
-cainele a fost lasat foarte rara singur acasa sau nu a fost lasat niciodata(pentru perioade lungi,lungi insemnand o perioada cu mai mult sau mai putin indelungata decat de obicei);
-dupa evenimente traumatice pentru caine,in care a fost plasat in alt camin;
-dupa o schimbare facuta in structura familiei;
-la schimbari fortuite in rutina zilnica.
Daca cainele tau se regaseste incele spuse de mine mai sus, sau manifesta unele comportamente inadecvate, de natura celor scrise mai sus, poate suferi de anxietate de separare sau, sindromul abia acum se instaleaza.In acest caz iata cum il poti inlatura:
-inainte cu o ora sa pleci, dai cainelui multe jucarii pentru a-si ocupa timpul, si obiecte(haine) de ale tale(care au mirosul specific tie), si nu-l baga in seama, asa incat sa nu iti simta prezenta.Nu-l lasa sa te urmareasca prin casa! Daca comportamentele problema se repeta pe parcursul acelei ore in care tu esti prezenta, corecteaza-l cu un "nu!" ferm, autoritar, apoi vezi-ti in continuare de treaba.Inainte sa pleci, fa in asa fel incat sa nu observe ca pleci, fa-ti plecare neobservata.
Daca nici asa comportamentul deviat nu dispare, apeleza la un specialist-problema se poate agrava.
Cainele surorii mele(mascul de aproximativ 2 ani,talie mica,intact sexual) prezenta aceleasi simptome enumerate mai sus, iar indiferenta surorii mele a facut ca starea cainelui sa se agraveze, stricand florile de pe pervaz, rozand usa balconului, imprastiind hainele stapanilor si dand perdeaua jos de doua ori in doua zile consecutive.Incepuse sa elimine dejectii in casa, ceea ce cainele nu mai facuse.Cat timp sora mea fusese plecata,cainele ei ramasese in grija mea, reusind, partial sa corectez acel comportament, dar o data cu venirea surorii mele, comportamentul deviant revenind.Inlaturarea unui comportament nedorit e mai dificila decat reinstalarea aceleiasi obiceiuri/comportamente nedorite.In final, cainele s-a aruncat de pe pervazul balconului, in gol, de la etajul 2, fiind fragil si cu o dezvoltare dezarmonica, caderea fiind fatala.
Asadar, nu lasa balconul sau geamurile deschise.
Succes!

| TCI a răspuns (pentru Anduta_1569):

Imi pare rau pentru acel caine!
Da, deci cainele meu se regaseste in acel comportament care ai mentionat mai sus, cat timp sunt acasa nu am nici un fel de problema cu el, cand plec, incepe spectacolul...

| RedNose a răspuns:

Se poate dresa si da, da rezultate. Cel mai bine mergi la un dresor. Poti sa faci si tu asta, dar dureaza ceva si nici nu poti fi sigura de rezultate.

| FabianelSHAF a răspuns:

Toti cainii se pot dresa. Dar e costisitor sad.

| TCI a răspuns (pentru FabianelSHAF):

Nu e problema de asta acum, vreau sa stiu daca se poate face ceva in privinta asta si daca da rezultate acele sedinte de dresaj happy