| hibernare a întrebat:

Buna! Am o catelusa lup german face 5 ani. Stiti cumva cat m-ar costa sa o aduc in afara țării? Nu am avut necesitați cand eram mai mica sa ii fac toate vaccinuriile, acum e in România la unchiul meu, are doar un vaccin pe care il are facut cand era micuța, in rest nimic. Si din câte stiu trebuie sa aiba facut vaccinul antirabic? Sau mai multe
Imi puteți spune mai exact ce imi trebuie sa călătorească? As vrea sa imi explicații voi, nu link uri si altele!
Am citit pe google dar nimic de folos…
Mulțumesc frumos!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pregatirea medicala (vaccinari, sterilizare, deparazitare si pasaportul) costa intre 3-400 euro.
Cainele se poate transporta pe avion /tren /vapor doar in cusca adecvata (conform cerintelor transportatorului), contra cost (aproximativ pretul unui bilet de calatorie).
Cand te-ai decis, vorbeste intai cu firma transportoare, pentru cerinte!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te complici inutil si te va costa o gramada de bani ca sa ce sa o duci undeva unde nu se va obisnuii? Lasă o aici unde a fost crescută ca mutîndu i acum locul si clima poate murii si atunci degeaba ai facut efort financiar sa i faci vaccinuri si acte ca sa moara in strainatate?

| hibernare explică (pentru CristiDinBucuresti):

Buna! Am întrebat deoarece nu sunt sigura daca voi merge înapoi in tara sau nu, asa as putea sa pun ceva din bani deoparte sa ii pot asigura tot ce ii trebuie pentru a o aduce la mine
Ea doarme afara si nu pot spune ca acolo are necesitățile de care are nevoie
Am vrut doar sa fiu sigura ca imi pot permite in cazul in care nu ne-am muta înapoi!
Dar din câte stiu sunt mai multe sanse sa venim înapoi in tara definitiv si nu va mai fi nevoie!
Va mulțumesc frumos pentru timpul acordat!

| Sophieka a răspuns:

Pasaport, microcipare, vaccinul antirabic (si nu stiu daca mai trebuie si altul) care se face cu minim 21 de zile inainte de a avea dreptul de a scoate animalul din tara, si deparazitarile interne si externe care se fac cu maxim 48 de ore inainte de a scoate cainele din tara.

Daca ai depasit 48 de ore de la deparazitari si vrei sa o scoti din tara, trebuie sa refaci deparazitarile si acestea trebuie trecute in pasaport.

Ar fi ideal ca, catelusa sa fie si sterilizata adica castrata... Cu trecerea anilor, e un chin tot mai mare pentru ele menstruatia, si pot duce la probleme medicale.

Doar pasaportul cu cele necesare te va costa in jur de 3-400 lei.

Sterilizarea depinde intre 4 si 800 lei... Depinde de veterinar / clinica si recuperarea dureaza cam o saptamana dar ar fi bine sa nu o lasi sa depuna mult efort si sa sara, alerge etc timp de 2 saptamani.

Sa nu va zgarciti la bani sa cautati unde e mai ieftin... Ci unde e medicul atat om cat si bun pe domeniul pe care si l-a ales, adica medicina veterinara.

Sa va ganditi ca nu va fi usor pentru catelusa toate aceste schimbari, si mediul... Sa ii asigurati tot confortul daca o vreti cu voi... Nu e o jucarie si nici un moft.

| IreneeDiana a răspuns:

1-Vaccinul Antirabic obligatoriu, trebuie făcut cu minim 22 de zile înainte de a pleca din tara (50 RON) dar pe lângă antirabic e posibil sa mai ai nevoie de câteva (toate împreuna nu vor depăși 100-150 RON(dacă e cazul de alte vaccinuri)
2-Microciparea,prețul e in funcție de fiecare clinica…
Dar prețul este între 50-100 RON
3- Pentru pașaport ai nevoie doar de buletinul tău și carnetul cățelului de sanatate.
Mergi cu acestea la veterinar și acolo ți se va elibera pasaportul direct legalizat și ștampilat, iar prețul e între 50-100 RON.
Și ultimul PAS.
Deparazitarea externă și examenul clinic general (viza medicală) înainte cu fix 24 h, de a pleca din tara.