| Tataru_Titi_1969 a întrebat:

In Italia vaccinul antirabic e valabil la câini 2 ani. An Romania dacă aduc câinele din Italia trebuie să-i fac an fiecare an vaccinul sau e valabil si la noi 2ani.Am făcut anul trecut vaccinul trebuie să-i fac si anul acesta? Va mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania vaccinarea este valabila numai 1 an, asa ca va trebui sa-l vaccinezi atunci cand se implineste cel mult 1 an de la ultima vaccinare.

| Dogs a răspuns:

În România, după ce puiul are toate vaccinurile făcute la zi, în fiecare an se repetă printr-un vaccin polivalent ce include:Rabia,Parvoviroza, Corona, Jigodia(principale).
Se fac în fiecare an deoarece aici riscul de îmbolnăvire este mare, iar adesea câinii mor deoarece nu toți oamenii îi duc la doctor, tratamentul fiind destul de costisitor.