| Fluturas37 a întrebat:

am o chinchilla si as vrea sa imi spuneti de aproximativ cate ori sa o duc la veterinar? Nu am dus-o niciodata dar as vrea sa o duc la un control si sa imi spuneti de cate ori pe an ar trebuie dusa ca nu gasesc pe net. Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă animăluțul are o stare generală bună, mănâncă, e zglobiu/energic... e perfect sănătos. Dar, dacă simți că ceva e în neregulă, și vrei neapărat să știi cum stă cu sănătatea, informează-te cum îl cheamă pe medicul veterinar din orașul tău, care se ocupă cu tratarea animalelor de la Zoo. Și caută-l la cabinet. El are o vastă experiență, fiindcă tratează zilnic, de la cel mai mic, la cel mai mare... animal, pasăre...

| Rocsid a răspuns:

E msi bine sa previ o boala decat sa o tratezi.
Un control la veterinar si de rutina e bine primit oricand. eventual niste teste de sange, urina pentru a detecta anumite probleme care nu se manifesta clinic(nu provoaca durere)
Ar fi foarte bine sa ii stii temperatura ccorpului normala.De exemplu temperatura corpului ei normala poate fi 39.In functie de asta iti poti da seama daca e sau nu bolnavioara.veterinarul nu are cum sa tina minte fiecare temperatura normala a fiecarui pacient.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Bună, e bine ca măcar 1-2 ori pe an sa mergi la un cotrol și vetul va decide dacă e nevoie pentru analize de sânge. Mare grija unde mergi, căci mulți veterinari nu au experienta, cu animale de genul. Daca ești din București te pot îndruma către un cabinet veterinar.