| NoOne_3251 a întrebat:

Am primit un iepure din rasa Chinchilla de curand, are aproximativ 2 kg.Cata hrana trebuie sa ii dau zilnic? dau funda.multumesc anticipat:*

6 răspunsuri:
| irinuca a răspuns:

NoOne: de fapt, rasa Chinchilla există, nu băga în seamă comentariile anterioare: http://www.agenda.ro/news/news/25270/rase-iepuri-chinchilla-standard.html
Îi poţi da 2 morcovi, o jumătate de salată, o jumătate de varză mică etc. Nu e o reţetă universal valabilă. Dacă îi cumperi hrană din pet shop, ar trebui să scrie pe cutie gramajul în funcţie de kilogramele animalului. Neapărat să-i laşi multă apă la îndemână.
La 3 luni ar trebui să aibă 2 kg, deci dacă iepurele tău are vârsta de 3 luni, atunci se încadrează în limitele normale.

| KissStarDee a răspuns:

Fif2002 este si o rasa si un rozator cuprins intre un iepure si un sobolan, in concluzie exista un iepure cu rasa Chinchilla standard / Standard Chinchilla si Chinchilla obisnuit intre un iepure si un sobolan, trebuie sa ii dai de vreo 2-3 ori pe zi, deja 2 kg e cam multicel, dar nu e nimic, oricum succes cu Chinchilla:*!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lol. Nu e iepure, ci e cincila. Si nici nu cred ac are 2 kg, decat daca e obeza, saraca cincila.

| Hehehegirlyyynnss a răspuns:

Heey! Am si eu iepuri, deci am experienta: Daca ii dai iarba, ii dai o galeata de-aia mica dimineata si una seara. Daca ii dai grau, ii dai o farfurie dimineata si una seara. Sa aiba in permanenta apa!
Daca ii dai legume sau fructe, sa i le tai in bucatele si ii dai o farfurie adanca dimineata si o farfurie adanca seara. big grin Sa nu i le dai pe toate odata! Iepurii mananca orice, oricand, oriunde! Funda?big grin

| andreiboss8000 a răspuns:

1)Chinchilla nu e o rasa e un animal diferit exista doar 2 specii de chinchilla
2)daca are 2 kg duo la veterinar e obeza!
3)mai putina