| NoNameBM a întrebat:

Am o femela Cane Corso de 8 luni. Problema mea este ca mai de fiecare data cand ies cu ea la plimbare, incepe si se duce de colo colo, si trage de mine, si eu incerc sa trag inapoi de ea, dar ea continua sa traga si nu facem nicio branza. miroase mai mereu pe jos. singura cale sa o fac sa stea e sa ma opresc, sa o chem langa mine, dar nu dureaza mult si o ia de la capat. ce sa fac? cum pot sa o fac sa mearga cu mine, sa nu se mai duca in toate partile? Si inca o intrebare : cam la cat timp ar trebui sa ii fac baie? Ma gandesc ca acum vine iarna si deja e frig afara si ma gandesc sa nu raceasca daca ii mai fac acum.

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
E doar un puiut care este plin de energie si foarte, dar foarte curios. Este foarte normal sa traga in stanga si dreapta ( are multa energie) si este foarte normal sa miroase, cainele are nasul de 1000 de ori mai dezvoltat decat a unui om, si pentru caine, mirosul este totul.
Alearga-l pana oboseste si lasa-l sa miroase cat vrea el.
Baia trebuie o data la luna ( se poate si mai tarziu, e de preferat mai tarziu), maxim o data la 2 saptamani, dar doar cu sampon special pentru caini.

| Morelove a răspuns:

Fratele meu are tot cane corso si facea la fel la inceput. Dar are o zgarda din fier pe o parte cu un fel de bare subtiri si cealalta fara si ca sa il dreseze folosea barele alea si in 2-3 zile mergea pe langa el si baie nu asa des si fara sampon de caini doar apa ca fratemiu a fost la veterinar sa intrebe

| Aaru a răspuns:

Deci...e probabil din cauza tineretii! Iti sugerez in calitate de cunoscator sa o scoti in jone cu mai putini caini(mai ales maidanezi)! Invato cu recompense si cearto cand e cazul.La cainele meu ii este frica de spray asa ca folosesc o sticluta plina cu apa ca sa stie cand greseste.Cat despre baie DOAR O DATA PE SAPTAMANA deoarece poate face iritatii si alergi cauzatoare de MOARTE si doar cu SAMPON SPECIAL DE CAINI IN FUNCTIE DE RASA SI VARSTA! Funda?