| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am o intrebare legata de bichoni frise big grin cand trebuie facuta prima baita ce are daca o voi face la 1 luna, de ce trebuie sa-i imbrac, ce trebuie sa manance, cate vaccinuri trebuie facute si multe altele(totul despre acesta rasa) si nu vreau sa fie copiata de pe net. Cei care au bichon sa-mi spuna totul despre ei cum fac ca sa-i invete sa faca pipi unde trebuie mai degraba totul despre ei. Dau fundita la cel mai bun raspuns care va fi lung si argumentat fara sa fie copiat de pe net.
Multumesc anticipat tuturor care ma vor ajuta!

Răspuns Câştigător
| Minnie a răspuns:

La cele mai multe probleme ale tale, raspunsurile sunt aceleasi indiferent de ras. Baia se face in general dupa 1 luna pentru ca e f sensibil puiutul si raceste usor, trtebuie sa-l imbraci cand e frig afara pentru ca e o rasa sensibila si se imbolnaveste usor si e mic de inaltime si frigul ii ajunge la burtica mai repede ca la cei inalti, vaccinuri -numarul nu-l stiu dar medicul veterinar oricum ii face un program de vaccinuri si rapeluri impartit pe date si perioade in functie de mai multi factori. Ca sa faca afara nevoile, trebuie stat mult afara cu el si laudat cand face nevoia afara, rasplatit cu biscuitii pentru caini si dus in brate pana jos (indiferent daca ai scara sau lift - pentru ca un caine nu face in brate). Il duci in brate afara si stai mult pana apuca sa faca ceva si il lauzi. E mai greu si stupid, dupa parerea mea, sa-l bati daca face pe covor si sa-l inveti la baie si apoi din baie sa-l inveti afara. Eu nu am batut niciodata un caine "din dotare" ca a facut in casa. Am aplicat metoda explicata. La mancare ce sa zic? Eu am dat la toti cainii pe care i-am avut in "dotare" mancare de oameni cat se poate de atent aleasa, sigur. Adica fara salamuri sau grasimi sau oase, in rest tot ce mancam si noi de la ciorbite la tocanite la orice...Mancarea pentru caini este facuta din resturi de animale moarte nu se stie de ce si tot felul de chimicale, dar desigur tu ti-l cresti cum doresti.

2 răspunsuri:
| CARMENCITA a răspuns:

Ca sa-i faci baie trebuie sa aiba cel putin 4 saptamani.Noi i-am facut baie dupa o luna si jumatate, dupa primul vaccin.Pana sa-i facem primul vaccin l-am plimbat afara in brate. Daca-i faci baie prea devreme se poate imbolnavi. Dupa ce-i faci baie cu sampon special de catei, vezi sa nu-i dai apa in urechi, il stergi si-l usuci cu uscatorul de par.Se imbraca cand este frig afara, iarna, in casa daca e frig ii pui un body pe care-l modifici sau un tricou.Mananca hrana umeda, plic pentru juniori, boabe pentru juniori.Nu am loc sa-ti scriu prea multe.Cel mai bine intrebi medicul veterinar cand ii faci vaccinul.Noua ne-a dat o lista cu ce are voie sa manance.Medicul iti zice cand se depariziteaza,cand se face vaccin, se da cu solutie de purici, etc.Vezi sa-i faca carnet unde sa noteze vaccinurile facute.Trebuie sa invete sa-si faca nevoile afara, pe balcon daca ai. Daca nu ai balcon il scoti de 3 ori afara in loc de 2.Cand face pe covor il certi "Nu aici"si-l duci unde are voie.Il ameninti cu un sul facut din ziar.Nu-l bati.

| Kunai a răspuns:

Bichonul prefera hrana umeda. nu uscata. nu ii da oase ca nu le digera. si sa nu crezi ca e copiat de pe net. e din propria experienta. Poti sa ii faci baie abia dupa o saptamana dupa ce termina cu TOATE vaccinurile si nici nu il scoate afara pana atunci. nu il lasa sa linga incaltamintea pe care ai folosito afara. In legatura cu ''facutu afara'' ii faci un loc pe balcon si ii pui acolo un ziar mai mare sau un prosop mare si de fiecare data cand nu face acolo ii dai cu un sul de ziar sau revista la fund.De vaccinuri nu stiu pentru ca eu l'am luat cand avea 2 luni si mai are de facut 2 vaccinuri. cred ca are in jur de 4-5. Normal ca trebuie sa il imbraci pentru ca o sa ii fie frig cand o sa ploua afara sau o sa fie iarna sau chiar toamna tarzie. Eu am un bichon maltese si face pe balcon, e jucaus si de toate. Fundita?