| Bibuşca a întrebat:

care este diferenta dintre un bichon frise[mascul si femela] masculul cu cat este mai inalt, greutate decat femela dar femela fata de mascul? Si care este mai usor de intretinut adica este mai greu sa cresti un bichon frise mascul sau femela? Adica am auzit ca catelei trebuie sa-i faci mai multe vaccinuri decat la mascul? Care este treaba dintre ei 2 va rog mult dati-mi mai multe amanunte. Cei care vor avea un raspuns lung si care va fi plin cu amanunte le voi da fundita[sa nu fie copiata de pe net]

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

Un bichon frise are intre 23 si 30 cm inaltime si intre 4 si 6 kg. Masculii tind catre maxima, iar femelele catre minima. Nimeni nu poate spune exact, pentru ca depinde de la individ la individ. Poti sa gasesti si femele care sa ajunga spre 30 cm si 6 kg si masculi de 23 cm si 4 kg. Nu e o regula stricta. Fiecare se dezvolta in ritmul lui. Unii sunt mai grasuni, altii mai slabi, etc. De aceea exista si acel interval, pentru ca nu toti au 23 cm fix si 4 kg fix.
Legat de vaccinuri se fac tot atatea, indiferent de sex. De fapt la toti cainii se fac aceleasi vaccinuri, nu conteaza nici rasa, nici sexul.
Eu zic ca e mai usor de crescut femela. E mai ascultatoare, mai cuminte si mai iubitoare. Masculii sunt mereu in cautare de femele in calduri.
Singura diferenta notabila este legata de castrare/sterilizare. Operatia de castrare a masculului este mai simpla decat operatia de sterilizare a femelei. In rest nicio diferenta. Aceleasi vaccinuri, aceeasi hrana, aceleasi jucarii, etc. Adica aceleasi nevoi.