| Ermy75 a întrebat:

Am o perusa singura, a ramas fara baiat in urma unui accident casnic( baiatul s-a taiat singur pe burta foarte rau sambata seara si luni dimineata a murit) si am observat ca luni nu prea a mancat, nu a dormit asa cum stiu eu ca faceau ei impreuna, il cauta toata sufrageria in toate locurile posibile pe unde stateau ei impreuna, desi ieri si azi se plimba toata camera, mananca binisor.
Intrebarea mea este urmatoarea, pot sa-i iau alt baiat in perioada asta sau mai astept sa mai treaca ceva timp. I-am luat luni un perus de jucarie seara si l-am bagat in colivie, dar se apropia de mancare foarte greu, cerceta sa vada ce esta acela.
Sincer mi-a parut rau ca a murit Coco si acum Cori este singura. Mentionez ca perechea o aveam din august 2013. Va rog idei, sugestii, pareri

1 răspuns:
| Arthiom a răspuns:

Un perus de jucarie nu inlocuieste nici 10% un fost tovaras, chiar daca vorbim de animale. Am avut si eu perusi, sunt fiinte sociabile, si se pot imbolnavi sau chiar muri in urma acestui tip de incident, si da, poti lua alt mascul imediat, fara sa stai pe ganduri.