| anonim_4396 a întrebat:

Buna am o pisica din rasa angora turceasca, femela de 5 ani si de acum cateva luni a inceput sa faca pipi pe covov,am schimbat mobila,,am varuit,am schimbat patul si covoarele, face doar pipi si pe covoarele noi de ce doar am curatat litiera in fiecare zi ce pot face sa o dezvat?

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Cand se intampa asa ceva,de obicei animalul are o problema de sanatate, posibil o infectie urinara, litiaza renala (daca e sterilizata...).Si eu am mai patit asa ceva, si puneam ziare sau folie de plastic la locul respectiv, ca sa faşaie si sa aud cand se pregateste sa faca.Si apoi aplica-i o corectie usoara si ceart-o.Eu,dupa ce curat locul respectiv cu Biocarpet care este si cu odorcontrol, dau pe covor cu sprayuri vechi pe care nu le mai folosesc si al caror miros nu le place.Este o situatie neplacuta! Incearca si pune-i litiera pe locul ales de ea sa faca pipi. Dar asta nu e o solutie, ci doar ceva temporar.
Uite si parerea uor specialisti:
http://pisicata.ro/urinarea-in-afara-litierei-%E2%80%93-cauze-si-rezolvari

| OoBunnyoO a răspuns:

Inainte de toate exista trei lucruri importante pe care trebuie sa stii despre pisici. Pisicilor le place atentia. Fie ca tipi la ele sau le rasplatesti. Daca vei ii vei acorda orice fel de atentie cand isi face nevoile pe covor, s-ar putea sa creada ca o rasplatesti. Prin urmare, cand o prinzi in mijlocul actului, ignor-o complet si du-te si curata ce a facut.

Daca o bati, pentru vreo prostie, nu va face legatura. Si in niciun caz nu va intelege de ce o bati cand face pipi. Nici nu o baga cu nasul acolo, pentru ca din nou nu va intelege si nu isi va crede ca problema este ca a facut pipi si nu locul in care a facut pipi. Probabil se va intreba de ce naiba nu are voie sa se usureze si de ce reactionezi asa. Cand o pedepsesti se va intreba de ce fiinta asta pe care nu o intelege este asa de imprevizibila si de violenta si o vei traumatiza, pentru ca repet, nu va face legatura intre caracterul tau violent si motivul acestuira.

Iar in ultimul rand si cel mai important. Pisicile invata cel mai bine cu rasplata. Mult mai bine decat cu pedeapsa pentru ca pedeapsa pur si simplu nu o inteleg.

Acum, raspunsul la intrebarea ta.

Daca nu e castrata, castreaza-o.

Ce poti sa faci este sa speli cu otet locurile in care isi face nevoile. Pisicile daca isi fac nevoile altundeva o singura data, doar pentru ca a fost o data litiera prea murdara sau din oricare alt motiv, vor continua sa faca in locul respectiv. Prin urmare, pune otet in locurile in care isi face nevoile pentru ca neutralizeaza mirosul. Sapunul nu este suficient sa scoata mirosul din ele si chiar daca tu nu mai mirosi, pisicile il vor mirosi. Apoi, daca vrei sa fii sigur, poti sa pui si niste bicarbonat de sodiu in zona respectiva.

Cand isi face nevoile pe covor, ia niste hartie igenica si imbib-o in urina, ia-o si pune-o in litiera. Apoi ia pisica, fara sa tipi, fara sa o sperii si pune-o in litiera sa miroasa ca sa vada ca acolo trebuie sa faca pipi. Ai grija ca litiera sa fie curata, insa lasa hartia aia acolo. Uneori, daca speli prea bine litiera, s-ar putea sa indepartezi si mirosul lor si apoi pisicile nu o vor mai recunoaste drept toaleta lor.

Iar in final, in momentul in care vezi ca face pipi la litiera nu uita sa o rasplatesti. Mangai-o putin pe cap si da-i ceva bun sa manance. Fie putin salam daca ii place, sunca sau mancare umeda. Depinde ce ii place ei cel mai mult.

Iar apoi, dupa ce se reinvata, ai grija sa o rasplatesti de fiecare data cand o vezi ca face pipi la litiera pentru ca sa intaresti mesajul. La cateva luni dupa ce se reinvata nu mai este nevoie de rasplata.

| ElSueno a răspuns:

Cand mai face asta, bag-o cu botul in suvenirurile lasate, poate se desvata sau pune-o in cutia ei de nisip de mai multe ori in decursul a mai multor zile, poate incepe sa faca la ea.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Sa o castrezi dacă nu este.

| GabyAlex999 a răspuns:

Pai am asa ceva si ai curat ladita

| Denisaa93 a răspuns:

Buna.
Ai incercat sa cumperi o cutie in care sa pui nisip in ea? si daca tot face pipi pe covor sa o pui dupa in cutie sa ii arati ca acolo ar trebui sa faca?