| StefanDrg a întrebat:

Am o pisica de rasa Angora Turceasca, in varsta de 1 an, pe data de 23 noiembrie anul asta, a fugit pe geam si am gasit-o dupa 4 ore intr-o gradina. Ea este femela, si in zona unde stau sunt multi motani. Mie frica sa nu faca pui, perioada stiu ca e de 9 saptamani. Deci ar urma sa nasca cam dupa 23 ianuarie. Imi e frica, ce trebuie sa stiu si sa fac, sa fie totul bine, sa nu moara puii sau etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GaZa1994 a răspuns:

Sunt 50-50 sanse sa fii rămas gravidă. Daca vezi ca se umfla in burta pe timp ce trece si i se măresc sfârcurile, eu zic sa ii pregatesti o cutie cu niste cârpe pe care nu le mai folosești, CURATE, într-un loc retras al casei. Apa si mâncare la discreție dar oricum nu o sa mănânce foarte mult pentru ca nu o sa mai aibe spațiu unde sa bage si multa afectiune din partea ta. O sa se miste din ce in ce mai Puțin când deja devine mare in burta. Dupa ce naste, sa ii schimbi carpele cu altele curate si sa ii pui apa si mâncarea lângă ea ca sa nu fie plecata prea mult timp de lângă pui. Sa fie litiera curată ca sa nu aduca microbi pentru ca ea o sa fie mai preocupata de pui decât de ea însăși si sa ii mângâi pe pui dupa doua-trei zile de la nastere cu un deget, dar foarte usor ca sunt foarte "fragili" ca sa se obișnuiască cu noi (oamenii). Si sa ii tii la căldură. Cutia sa nu fie prea inalta, ca sa poata intra cu ușurință fără sa trebuiasca sa sară prea sus. Apoi sa fie destul de mare cat sa stea culcata si "împrăștiată" cum vrea pentru ca când va veni sa nasca, se va invartii in cutie ca un vierme din cauza dureriilor. Sa o pui in cutie de când o pregătești, ca sa stie ca e cutia ei si sa se obisnuiasca cu ea. Si daca sta plecata de la pui prea multa vreme, sa o iei si sa pui la loc in cutie ca sa le dea sa mănânce. Ma refer la vreo 4-5 ore in care aia micii plâng. Daca se joaca sau dorm, e ok sa stea plecată ca pana la urma mai trebuie si ea sa se miște. Bafta! (daca o sa ai noroc) happy

1 răspuns:
| GaZa1994 a răspuns:

Si vezi ca atunci când va veni momentul sa nasca, o sa se tot invarteasca prin casă pana isi va da seama ca cutia ai pregătit-o special pentru ea ca sa nasca. Sau va sta direct in cutie sau va naste într-un loc retras al casei la care poate nici nu te gandesti sau va veni la tine sa nasca in bratele tale (daca relatia voastră e chiar asa de buna si daca are asa mare încredere in tine). A mea a vrut sa nasca la mine in brate, dar nu mi-am dat seama ca e chiar asa aproape sa nasca si pentru ca era 5-6 dimineata, am dat-o afara din dormitor si a născut in cutia de la scratching stand (ala de isi ascut ele unghiile). Si dupa vreo 2-3 ore de dormit, m-am trezit ca vreo 5 puiuții. A fost prima naștere care a avut loc in casă la mine, apoi au mai urmat încă doua happy dupa ce a născut, am luat puiuții si i-am mutat într-o cutie cu un prosop mare si curat, lângă calorifer in dormitor si apoi a venit si ea lângă ei.