| OglindaOarba a întrebat:

Am o problema, am un perus si mi-am luat o pisica, dupa nu stiu cati ani i-am convins pe ai mei sa imi cumpere una. Dar mi-e teama sa nu imi vaneze perusul si nici nu am unde sa pun colivia ca sa il feresc de pisica; chiar nu stiu ce o sa fac. Va rog ajutati-ma, nu vreau sa ma trezesc cu pisica mancand perusulsad multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Pai si eu am un perus (fetita) de 3 ani si un motanel de 6 ani.motaneleul a acceptat perusul si chiar se "joaca impreuna". stiu ca pare ciudat, dar motanelul se apropie de colivie, o miroase si papagalul vine si se ajseaza confortabil si ii ciuguleste nasucul si el se alinta.sunt asa dragalasi, insa fiecare animal cu temperamentul sau, la fel ca la oameni. pisicul meu mai o enerveaza uneori si atunci ea il ciupeste de nasuc, dar el nu-i face nimic.sunt tare dragalasi, parca ar fi la desene animate. tu ii poti face foarte usor colivei perusului tau, dintr-o sarma rezistenta ca o agatatoare sau poti cumpara daca gasesti si sa tii colivia suspendata.eu asa fac vara, il tin afara pana se insereaza, pentru ca este cald si ii prinde bine papagalui, iar ca sa nu o atace pisiciile vecinului care sar mereu gardul, ii tin colivia agatata.mai incearca sa pui pisica fata in fta cu colivia, iar tu sa o supraveghezi indeaproape. vezi daca are vreo problema cu pasarea. poate pisica ta se va purta ca motaneul meu.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cred ca e cazul sa renuntia la unul din animalutze.

| MisterKat a răspuns:

ZAZUtotea, boxerul tau le rupe coloana la puii de pisica? Si tu il lasi chiar asa? Eu daca as fi avut vreun pui de pisica si un caine l-ar fi omorat/sau sa ii fi rupt coloana, as face urat de tot... O spui asa de nonsalant, parca e ceva asa simplu precum:"ma duc sa cumpar paine". nu? Pune-i botnita la caine, lesa si supravegheaza-l! Referitor la intrebarea ta, NoMusic_NoLife, eu am si un motan si un perus si se inteleg destul de bine! happy Culmea, nu? Pe motan il am din clasa a 2-a iar pe perus il am din clasa a 7-a. La inceput Tomi(motanul) era cam suspicios si nervos cand era pe langa Cici-Pui(perusul) si pana la urma s-au obisnuit unul cu altul. Mama i-a aplicat o corectie mare lu' Tomi si el s-a invatat minte. Asa ca unei pisici trebuie sa ii arati ca nu e bine ceea ce face, prin gesturi si prin tonalitatea vocii...

O zi buna!

| powergirl a răspuns:

Uita-te la silvester si tweety din desene animate si gasesti acolo tot felul de metode de aparare a perusului de pisica laughing MULTA BAFTA asta e recomandare de la sotu si lui ii place dar la noi nu e chip sa tii unu ca am mai multe pisici ca tine cam vreo 7 cred plus alea de la vecini laughing

| powergirl a răspuns:

Apropo cat ai dat pe perus ca il intereseaza si pe sotu ar vrea sa isi ia si asa renunta pa pisici ast rasp tau mersi

| YLLL a răspuns:

Nu prea poate sa deschida usa de la colivie, dar ca sa fi mai sigura lipeste usa cu ceva scoci.thinkinglaughing
si acopera-i colivia cu ceva.eu i invelesc pe perusii mei cu o faţă de pernă micăbig grin.
Bafta:*

| DeeaPustoaica a răspuns:

laughing puteai sa iei un animal de pe strada. Gratis, si macar nu mai suferea. Solutia: eprusul agata-l undeva sau tine-l intr-o camera unde nu intra pisica. Eu am 2 perusi si 3 pisici.hee hee Nu mi s-a intamplat asa ceva. Deci oricum pisica nu prea poate deschide usitza la colivie.
Deci solutia este sa ti perusul in alta camera, sau bate si tu un cui undeva si agata-l. Sa stea in aer ca nici pisica nu poate ajunge la el. tongue Hai succes pa pa

| Mihaela_2782 a răspuns:

Daca iti hranesti pisica cum trebuie isi va pierde interesul pentru perus. Dar ca sa fii mai sigura incuie cusca la perus astfel incat sa nu o poata deschide.

Chiar daca pisicile mananca pasari asta nu inseamna ca nu se pot intelege.

| teodorus a răspuns:

Paai exista o solutie: ii pui foarte foarte multa mancare la pisica... si probabil nu o sa mai fie tentata sa manance si perusul happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pisicul meu sta toata ziua calare pe acvariu, acum un an chiar a reusit sa scoata cu labuta un peste, nici macar nu l-a mancat, la omorat. Max, boxerului meu, nu-i scapa nici un pùi de pisica, le rupe coloana de cate ori ii prinde.Am doi iepuri in curte intr-o cusca, unul dintre ei a avut o labuta rupta din cauza unei vulpi.Am niste experiente teribile cu animalutele mele, nu trebuie sa uiti ca sunt feline si instinctul nu le piere niciodata, chiar daca sunt crescuti intr-un apartament, de mancat nu o sa-l manance pentru ca este protejat de colivie dar bietul de el o sa traiasca intr-un stres continu.si nu uita, animalele stiu sa traiasca in pace mai bine decat umanii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DanieBV, am niste experiente triste cu animalele mele si in afara de asta nu pot sta toata ziua langa el.Max nu cred ca o mai duce 6 luni, o sa moara oricum, are lehismania, o boala care ii termina sistemul circulator si ii afecteaza coagularea sangelui datorita unor larve. Un catel pe care il iubim, la fel ca si pe pisici, altfel nu cheltuiam mii de euro pe operatii sau medicamente.Animalele mele traiesc in curte si se comporta ca atare.Cum spuneam, instinctul nu se pierde si nici nu il putem inhiba decat intr-o foarte mica masura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, pisica oricum nu prea poate prinde perusul, insa perusul moare din cauza stresului, deoarece el simte pericolul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mai are bevoie deajutor sau nu neaparat sa ma adaugati idul meu este clau_maranata_emanuel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu faci prostia sa ti un perus cu un alt animal perusul se va alege cu cea mai grea boala psihoza

| ANoNim_7814 a răspuns:

Pai nu stiu si eu am perus si o pisicuta :X:X:X atat de dragute:X:X:X ma rog sa ne intoarcem l oile noastretongue eu am inceput prin apropierea lor unul de altul adica i-am pus pe parchet apropiati bineinteles supravegheati ...tot asa repetand am vazut ca sunt mai apropiati ...si uite aasa au ajuns BFFlaughinglove struck
ps[daca se iau l bataie nu t agita desparte'i apropie'i iar...] nu stiu ddc da l mine a mers

| bubu_2633 a răspuns:

Poi.inca de la inceput iti spun ca stiu cat de mult ti-ai dorit pisica asta pentru ca suntem colege.laughing. Si stiu si de altfel cat de mult iti place perusul ala. Chiar daca nu sunt o iubitoare de animale foarte mare iti pot da un sfat: in primul rand nu ai de unde sa stii daca pisicuta va ataca papagalul asa cum te gandesti tu, iar in al doilea rand poti cumpara o inchizatoare mai puternica pentru ca pisica sa nu poate deschide usita. Mai sunt si multe alte metode, precum cele spuse mai jos...