| anonim_4396 a întrebat:

Buna,
Am o problema care este destul de obositoare:
De un an jumate detin un catelus -Bichon Havanese- 1 an jumate-fetita- numele Daisy.
Bun, toate bune pana cand : Eu locuiesc intr-un bloc care are si apartamente si garsoniere; eu am o garsoniera micuta dar folositoare pe un hol unde sunt 4 garsoniere. In ultima garsoniera care este aproape de-amea locuiesc doi oameni o femeie si un barbat, el are 73 de ani iar ea are 64. Catelusa mea cand trece doamna de la acea garsoniera prin fata usii sare pe usa si latraaa, iar plimbatul ei pe hol (al vecinei) este foarte des nu am idee unde se duce ca tot timpul trece pe acolo si bocane cu papucii pe hol. Vecinul trece mai rar pe-acolo, prin fata usii mele. Pe el il deranjeaza enorm zgomotul facut de catelusa mea, a facut scandal ca sa imi tin eu catelul cuminte ca eu stau si ma uit la el si se arunca in usa iar eu nu zic nimic. Credeti-ma, in fiecare zi sunt nevoita sa ma scol la 8 chiar daca nu am vreo treaba sa tin bietul catel de lesa cu 2 zgarzi la gat ca sa fie cuminte. Astazi spre exemplu ma pregateam sa plec, catelul ramane cu vecina (cu ea este foarte cuminte nu am cuvinte) si am vazut ca vine vecinul pe hol am luat-o in brate pe catelusa care era in spalatorie unde se fac mai multe treburi si am vrut sa plec cu ea in garsoniera sa nu sara pe el si a inceput la mine cand m-a vazut cu ea in brate, uitati asa:
- Tine-ti catelul acolo, ca tu stai si te holbezi la el si pe mine ma doare capul (a aratat cum stau eu si ma "holbez" la ea)ee dracia dracului va termin pe toti daca vreau!
Si... a plecat. Fac tot posibilul sa nu mai sara si ca fapt divers astazi nu a mai sarit absolut deloc si tot a ulat la mine!
Va rog din suflet ce sa fac? Cum sa o linistesc? Cum sa procedez? M-am saturat nu mai pot de oboseala si numai urlatul lui la mine mi-a rasunat azi in minte!
Nu mai pot, cum sa fac?
Multumesc!

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Contra latratului exista niste zgarzi antilatrat.In momentul in care cainele incepe sa latre, este strabatut de un mic curent electric de la un acumulator aflat in zgarda.Nu este periculos dar il inteapa putin.Cu timpul o sa faca legatura intre latrat si intepatura de la gat si o sa taca. Apoi se scoate zgarda aceea si se pune una simpla, dar cainele trebuie sa simta ca este ceva acolo.Organizatiile pentru protectia animalelor sunt impotriva acestor zgarzi zicand ca supune cainele la traume.Ma rog...Cand esti in disperare de cauza si viata ta de zi cu zi este perturbata grav din cauza latratului cainelui tau, treci peste considerentele cu traumele.Si vine pacea!

| Roby67 a răspuns:

Cu toate ca tu ai incercat sa ne dai multe amanunte, noi de aici nu putem sa ne facem o infatisare reala.
Eu incerc totusi sa te ajut.
Tu nu ai o problema, ci 4.
1. Tu
2. Ciinele
3. Vecinul
4. Vecina
La toate cele 4 puncte trebuie sa lucrezi.
Daca vrei trimite-mi un Mesaj sa vorbim in direct si poate pot sa te ajut.

Roby67

| chrysa99 a răspuns:

Ar trebuie (in privinta cainelui) sa incepi lectii de dresaj sau sa-l duci la o scoala de dresaj pentru caini pentru a scuti efortul.In privita acelei doamne nu stiu ce sa-ti spun