| mikilica a întrebat:

am o problema cu cainele meu big grin de fiecare data can il chem nu vine deloc la mine si nu asculta de loc iar cand vreau sa pun mana pe el sa il mangai face treaba mica big grin dar absolut de fiecare data, ce sa fac? cel mai bun raspuns funda big grin

6 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Si matusa mea are o catelusa care face pipi cand o mangaie sau o cearta, dar nu face de tot, doar scapa cateva picaturi. Este normal daca e vorba de cateva picaturi. Le scapa din cauza emotiilor puternice, fie se bucura prea tare, fie ii este prea frica. Daca face pipi de tot, adica isi goleste vezica inseamna ca are o problema. Incearca sa-l scoti mai des afara, la 4-5 ore. Daca si asa tot persista "problema", mergi la un veterinar si fa-i niste analize. Poate sa aiba pietre la rinichi sau sa-i fie afectat muschiul care tine vezica inchisa. Asta se intampla la cainii mai in varsta si care nu au fost scosi afara prea des, deci la cei care s-au tinut o zi intreaga cu vezica plina timp de mult timp.
Legat de cealalta problema, totul tine de tine. Trebuie sa te impui, sa fii ferma, dar nu agresiva. Mai uita-te la "Cezar si cainii" pe National Geographic ca vei avea multe de invatat.

| DoarOana a răspuns:

Buna mikilica,
Nu e normal ca atunci cand atigi cainele sa-si faca treburile. Dar de cei din familia ta asculta?
Poate ca nu asculta pentru ca inca de cand era mic tu nu i-ai comandat cu autoritate si seriozitate.
Pa, pa

| Minks a răspuns:

Ai un caine cu personalitate, ce mai e de zis?

| Jeozelin a răspuns:

Poate e bonlav! dul la doctor si daca e in regula joacate mai mult cu el ...strangel in brate vorbeste cu el mangaiel petrece mai mult timp cu el ca sa aiba incredere in tine!

| ruPfashu a răspuns:

Alegerea numelui este un lucru important. Stapanii sunt mandri de numele cainelui lor si de obicei se straduiesc sa-i gaseasca unul cat mai original. De fapt, cel mai bine este ca numele sa fie scurt, usor de retinut de catre caine si usor de pronuntat de stapanul lui. Ii vom repeta numele, la inceput, cu orice prilej si in cel mai scurt timp vom avea placerea sa costatam ca l-a si invatat. Este important ca toata familia sa foloseasca acelasi nume pentru a striga cainele. Cel putin la inceput, pana se obisnuieste bine cu numele ce i l-am dat, nu este bine sa fie alintat sau botezat de fiecare din casa, fiindca astfel il vom deruta si vom intarzia reactiile sale la apel. Cand a raspuns la chemare i se va oferi o recompensa sau o mangaiere, cu alte cuvinte i se va da ocazia sa constate ca nu a fost strigat degeaba.
Mult succes.

| YourFriend a răspuns:

E baiat sau fata? daca e fata s-ar putea sa faca pui in curand. Daca e baiat nu prea stiu... probabil e indragostit de vreo catea big grin
fundita? big grin