| Beatrix_Korozsi_1995 a întrebat:

Am o mică mare problemă cu câinele meu.Este o femelă de Amstaff, are aproape aproape 10 luni si e prea agitată cand vine vorba de joacă. Stiu ca stă in temperamentul lor sa fie agitati,dar de cand am cumparat-o,mai exact de o lună si jumatate,tot mușcă,cred ca mușcă din joacă sau isi arată mulțumirea față de mine ca ma joc cu ea,dar acum câteva minute m-a mușcat foarte tare, si m-a tras si de haine.Cum as putea sa o învăț sa nu mai muște deloc? deoarece imediat cand las mâna jos lângă corp sau cand vreau sa o mângâi mușcă, si ea având maxilarul foarte dezvoltat doare chiar foarte tare.Si asi mai avea o intrebare,cand stau jos pe scaun sau whatever,tot imi sare in brațe si nu ma lasa in pace, ea avand 30 de kg e cam grea, dar asta nu ar fi o problemă daca nu m-ar mușca.Va rog mult de tot sa imi raspundeti cei care stiti sa imi dati un sfat sa o dezvat sa mai faca asemenea lucruri, orice răspuns mă poate ajuta!

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ar fi bine să-l duci la o școală de dresaj, pentru ca amstafful să învețe comenzile de bază. Și tot ce e necesar. Nu încerca să faci acest lucru acasă, singură, fiindcă nu ai experiență. Și poate nu ai nici timp suficient, nici destulă răbdare cu el. Vorbește cu un dresor profesionist, care acceptă să asiști la cât mai multe ședințe de dresaj. Trebuie să se familiarizeze și cu vocea ta, cu comenzile tale, nu doar cu cele ale dresorului său. Așa, vei avea un câine educat, care va fi pașnic cu tine și cu alți câini. În caz contrar, poți avea un câine agresiv și dominant. Și nu e tocmai plăcut.
Citește aici despre agresivitatea dominantă, posesivă etc
E un material foarte important, deci nu-l neglija.
http://www.cainiutilitari.ro/stiri.php?titl=1

Despre dresaj...
http://www.amstaff-de-vanzare.ro/dresaj-de-baza-la-amstaff_articol/
http://romanialibera.ro/......ele-192686

| Viitorulapropiat a răspuns:

Buna... am avut un amstaff, assa ca sunt informatii plauzibile.
E vina ta ca te musca, deoarece ai lasat-o sa te muste de la inceput, iar asta e un comportament de dominare si aceeasi greseala am facut-o si eu. Da-i peste bot sau trage o de urechi, incet nu tare, cat sa simta. Despre sarit, n-ai cum sa o dezveti, sa vezi cand o sa aiba 40 sau mai mult