| ριтʏcнα a întrebat:

am o problema:vreau catel. pisica am avut si nu prea aveam grija de ea.doar decat strangeam dupa ea si ii dadeam sa manance.periajul,vaccinurile si aste erau treaba mamei. ea insa a fugit de acasa(pisica, nu mamalaughing)))acum as vrea sa imi iau un catel:mama zice NU in continuu.cu tata nu-i o problema, doar sunt papusica lui preferata.am incercat sa discut cu el. mi-a zis ca el e de acord(ai mei sunt despartiti). bineinteles ca tata e de acord pentru ca si el are caine(tot bichon malteze)el are negru, eu vreau alb.acum eu cu mama traim intr-un alt apartament(nou-nout). zice mereu ca o sa zgarie parchetul ca nu voi avea grija de catel si tot asa.am note bune la scoala, sunt fata cuminte. ce mai vrea? toti zic sa incerc sa fiu responsabila, dar cum? ce trebuie sa fac? please ajutati-ma!

9 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Daca nu ai avut grija de o pisica, care necesita mult mai putina ingrijire decat un caine, atunci ia-ti gandul de la caine.
Un caine in primul rand, o sa-ti faca peste tot prin casa in primele luni. Bineinteles tu n-ai sa cureti, deci pica in grija lu mami, ceea ce nu cred ca-i convine, dupa serviciu, si dupa ce ca-ti poarta tie de grija, sa mai duca in grija si un catel.
Mai apoi, trebuie scos afara, la inceput de 10 ori pe zi! Poate chiar mai mult. Daca nu vrei sa-ti faca peste tot prin casa.
Are nevoie de mult mai multa atentie si grija, de scos la plimbare la 6-7 dimineata...deci nu cred ca tu inainte sa mergi la scoala, te-ai trezi mai repede cu jumatate de ora sa scoti catelul afara si sa-i dai sa manance.

Eu cat am stat cu parintii mei nu au fost de acord sa am nici un animal in casa. Miºau zis : " cand o sa fii la casa ta, o sa ai tu grija de el si o sa vezi tu cum e ".

Astfel ca, abia la 20 de ani am avut primul animal de companie. Am inceput cu testoase, apoi pisici, si mai tarziu caine.
Trebuie sa o iei treptat.
Ia-ti ceva in acvariu de moment : pesti, testoate sau un hamster, porcusor de guineea.
Atat iti ajunge de moment happy

| alessia5158 a răspuns:

Intr-un apartament este mult mai greu de intretinut un catel decat o pisica... s-apoi catelul trebuie scos la plimbare! Tot in sarcina mamei va cadea, cu timpul, si acest lucru?( pe langa celalalte! )

| TąNyą a răspuns:

Eu ti-as sugera sa nu iei nici porcusor de guineea sunt foarte sensibili si necesita ingrijire si iubire zilnic. Am si eu 2 porcusori nu poti lua 1 singur. Crede-ma trebuie sa ai mai multa grija de un porcusor decat de un catel.

Cu catelusii e mai greu la 7 dimineata trebuie sa iesi cu el sa-si faca nevoile, daca dupa-amiaza nu sunteti niciuna acasa gandeste-te ce o sa faca cainele singurel + ca naparlesc si la apartament e naspa pentru ca poti sa te inneci cu parul de la ei. daca-ti iei fata gandeste-te ca-i vine si menstruatia si cat o sa strangi dupa ea te da maica-ta afara din casa ca trebuie sa speli tot in urma ei. Deci sfat ia-ti alt animalut nu caine, porcusor de guineea, pisica.
Perusii sunt usor de ingrijit tongue si daca ai grija de el ii arati mamei tale ca esti responsabila si poate iti va lua un catel odata ( vezi sa fie baiat ca ti-am zis de menstruatie la femele ). Bafta.

| TąNyą a răspuns:

@Anca porcusorii de guineea nu se tin in Acvariu si in niciun caz doar 1 singur si nu e asa usor sa ai grija de ei. Trebuie sa ai mai multa grija de ei decat de un catel.

| ριтʏcнα explică:

Am 5 acvarii.si mai am si 2 porcusori de guinea.si de astia am avut grija.si pana la urma eu mereu ma trezesc la 6 deci,,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tot esti papusica lui tati, ascult-o pe mami si cred ca are dreptate mama ta, iar tu daca nu ai avut grija de pisica nici de caine nu o sa ai. asa ca ...fii cuminte si ramaii in continuare papusa lui taticu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e ca daca nu ai avut grija de o pisica nu o sa ai nici de un caine deci nu iti bate joc de eltonguewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a avea un catel trebuie sa gasesti o chestie(un animal pierdut) si sa fii responsabila, dupa aceea parintii spunnerdravo, ai fost responsabila iti iau un catel!

| mirela_2291 a răspuns:

De unde esti? ati vand un pui de canichi vrei?