| alexandra1993 a întrebat:

Am o serie de intrebari referitoare la pisici.
Cum pot sa scap de doi pui de pisica in varsta de aproximativ o luna? tinand cont ca nu ii vrea nimeni, adica nu am cui sa-i dau, dar nici sa-i arunc pur si simplu in strada nu pot, mi-e mila de ei ...adaposturi pentru animale nu sunt in orasul meu.Voi ce ati face in locul meu? Cat costa operatia de castrare/sterilizare a unei pisici? Pisoii vor muri daca ii separ de mama avand in vedere ca ea inca ii alapteaza? Pisica va suferi daca ii iau puii? Va deveni agresiva sau, din contra, se va izola si va refuza mancarea? Tin sa mentionez ca pisica-mama este foarte foarte slaba si lipsita de orice chef de viata; nu mai este activa, jucausa cum era odata.Mi-e teama ca daca va continua sa alapteze, va muri.

Răspuns Câştigător
| Faberlic a răspuns:

Incearca sa le faci poze separat sa introduci anunturi cu puisorii pe site-urile de adoptii. Daca dai pe google - adoptii pisici - gasesti multe site-uri. Normal ca sufera saracuta a fost o trauma destul de mare pentru ea... Daca ti la ea vorbeste cu un veterinar si vezi ce vitamine ii poti da sa se intremeze si sa fi atenta sa manance. Sa nu o lasi sa stea nemancata. Nu cred ca moare de la alaptat. Organismul ei trebuie sa se intremeze. Inainte de orice mergi totusi cu ea la veterinar daca dispui de ceva bani. Daca este asa de slaba cum spui e posibil sa nu manance cat trebuie si atunci e posibil sa aiba nevoie de perfuzii. Mai ales daca nici nu mananca cum trebuie. Un medic va sti ce sa ii faca sa o puna pe picioare.

| alexandra1993 explică (pentru Faberlic):

Pisica beneficiaza de o alimentatie riguroasa, ii dau mancare gatita dar si hrana speciala pentru pisici si mananca normal, doar ca nu se mai ingrasa la loc.Eu o vad slaba, dar banuiesc ca isi va reveni in momentul in care nu va mai alapta.

In ceea ce priveste puii, voi pune anunturi cu ei pe internat, m-am mai gandit si inainte la optiunea asta, dar la cat de multe animale fara stapan sunt, nu cred ca o sa ii vrea cineva.Totusi, voi incerca!

Multumesc pentru sfaturi!

| Faberlic a răspuns (pentru Faberlic):

Cum se mai simte pisica? Puisorii au ajuns la noii stapani? - Eu... desi am doi motani mari am gasit un piticut slab si plapand dar ager, pe strada - era printre masinile de pe trotoar. Am vb cu al meu hai sa il salvam sa nu pateasca ceva rau... sa il ducem la doctor sa ii facem ce este nevoie si apoi cautam pe cineva care sa il poata creste asa cum trebuie ( prin asta eu inteleg hrana sanatoasa, jucarii, vizite la veterinar si nu in ultimul rand afectiune ). Zis si facut insa dupa 3 zile de stat cu motanelul zglobiu, simteam ca imi vine sa plang doar la ideea ca o sa vina ziua in care nu o sa mai fie cu mine. Asa ca iata acum sunt mandra mama a trei motani! laughing Cel mic ( piticutul ) este cel mai jucaus si poznas motan! happy Nu glumesc chiar este! Printre altele are un soarece de jucarie pe care il adora. Faza haioasa este ca atunci cand ii soptesc "prinde soarecele" se napusteste asupra lui si il smotoceste. Am uitat sa spun ca atunci cand l-am gasit avea 400gr iar acum dupa noua zile are 810gr. E frumusel foc si e al meu! happy

| alexandra1993 explică (pentru Faberlic):

Pisica si-a revenit, iar puii sunt grasi si foarte jucausi, nu i-am mai dat, am decis sa ii pastrez big grin

| Faberlic a răspuns (pentru alexandra1993):

Sa iti traiasca sa fie sanatosi si sa te bucuri de ei!winking

| mynameiselena a răspuns (pentru Faberlic):

Buna Faberlic! Fiind asa iubitoare de pisici, nu mai vrei un motanel? Uite: http://www.tpu.ro/......te-superb/

15 răspunsuri:
| FulgerMQ a răspuns:

Mda tipic romanesc... Ma oameni buni daca nu sunteti in stare sa tineti niste animalele la ce le mai luati? Wow pisica e slabita, de ce oare? daca nu ii dai mancare?! In al doilea rand cine te-a pus sa-ti iei pisica si nu motan? Daca stii ca nu esti in stare sa tii un animal nu-l mai iei cu atat mai mult nu iei o femela care o sa fete si o sa faca 100 de pui. Uite asa s-a intamplat si cu cainii comunitari de sunt strazile pline de ei, romanii destepti iau aruncat in strada

| PrajituricaCuFrisca a răspuns (pentru FulgerMQ):

A primit-o cadou! CITESTE SI U CE ZICE FATA ASTA!

| FulgerMQ a răspuns (pentru PrajituricaCuFrisca):

Tu sa citesti cu atentie a postat comentariul la ora 14:52 si eu la fel in acelasi timp!

| alexandra1993 explică (pentru FulgerMQ):

1.Cainii comunitari au existat intotdeauna si provin, precum toti cainii de rasa, din animale salbatice(lupi) care s-au adunat pe langa locuintele omenesti (pentru ca aici gaseau mai multa hrana, aveau ce prada) si s-au inmultit. Exista, desigur, si cazuri in care au fost aruncati pe drumuri din cauza ca stapanii nu mai aveau cu ce sa-i hraneasca, dar nu stiu cati caini de rasa ai vazut tu pe strazi?
2.REPET: Pisica am primit-o cadou!
3. Pisica primeste 3 mese pe zi si toate contin CARNE(pui, peste, porc)+Mancare conservata pentru pisici!
4.Nu mai raspunde la intrebari fara sa te pricepi!

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Eu zic sa o duci la veterinar caci e posibil sa se fi intamplat ceva dupa fatare sau pur si simplu sa fi cazut intr o depresie postnatala(nu stiu daca e posibil si la pisici ca si la oameni dar sunt si ele fiinte)iar in legatura cu pisoii mai cauta si da anunturi, vei gasi pana la urma stapani iar daca pisica mama e prea slabita ajut-o cumparand de la magazinele pentru animale lapte praf pentru pisoi sau vitamine pentru ea.dar cel mai bine ar fi sa mergi la un veterinar, iti va spune el mai bine ce sa faci.bafta:*

| ipswich a răspuns:

Daca nu esti in stare sa ii ti, de ce nu ti-ai luat motan? Intereseazate si tu de staapani, ca n-or sa iti pice din cer, trebuie sa gasesti pe cineva.

| alexandra1993 explică (pentru ipswich):

Pisica am primit-o cadou anul trecut. Mie nu imi plac pisicile, dar cadourile nu se refuza si pisica asta are ceva special care m-a facut sa nu o pot refuza. Este o pisica inteligenta! big grin

| cris150 a răspuns:

Exista cabinete veterinare in Bucuresti care practica tarife reduse pentru castrare (Praxis Vet Life in zona Foisorul de Foc). Poti sa-i dai vitamine Pet-Phos (2 pe zi ca sa-si mai revina). Pisicile slabesc mult in timpul alaptarii si e foarte posibil sa reintre in calduri in aceasta perioada, ceea ce o va slabi si mai tare. Trebuie neaparat castrata. Puii ar trebui sa poate manca la varsta asta singuri. Poti sa incerci sa contactezi o asociatie, gen Robi sa preia puii daca nu te poti ocupa de ei pana sunt adoptati.

| rAuL_2324 a răspuns:

Pai daca nu ai centru de adapost in orasul tau du-te cu parintii tai la cel mai apropiat oras cu centru de animale.

| MadnessPhanta a răspuns:

1.Pisoii nu vor muri, dar nu incerca, operatia de castrare face pana la 3-4 milioane, si in locul tau i'as vinde pe internetwinking