| JammyBrooks a întrebat:

Buna!
Am primit azi o tema la romana si habar n-am ce trebuie sa scriu.Nu am fost la scoala si nu prea am inteles explicarea proverbului.
Puteti sa ma ajutati? Aceasta e cerinta:
-Scrieti o scurta naratiune cu personaje animaliere in care sa ilustrati proverbul,, Prostul nu e prost destul daca nu e si fudul".
Dau funda si vot

Răspuns Câştigător
| Anne0510 a răspuns:

Pai trebuie sa faci o compunere. Explicatia verbului este ceva gen: Chiar daca cineva spune o prostie si altcineva ii soune ca nu este adevarat, aceea persoana isi sustine prostia, nedandusi seama ca nu are dreptate. happy Uite ceva de care ar trebui sa ti cont in compunere:
- 2 animale se cearta
- una are dreptate, cealalta nu
- animalul care are dreptate ii spune ceiluilalt ca greseste, iar celalalt incepe sa se certe cu cel care are dreptate, spunand ca el are dreptate. laughing Sper sa fi inteles ceva. happy
; o3 Funda? big grin

1 răspuns:
| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Proverbul vrea sa spuna, ca atunci cand unui om ii se spune 'prost', se poate referii la inteligenta lui sau la modul in care interactioneaza. Si spune ca 'daca nu e si fudul', se refera la momentul in care acesta intrece orice limita si devine plin de sine. Iar cerinta vrea sa iti spuna, este ca tu trebuie sa pui niste animale in locul unor oameni si sa le pui sa povesteasca o intamplare de genul:'uite un leu care cauta pe alt animal(numele)si pe urma spui:" dupa ce ca e 'un prost', se mai crede si fudul'. Ceva de genul, inventeaza o povestioara, despre niste animale. Sper ca te-am ajutatbig grin.