| SportyZizzu99 a întrebat:

Ma ajutati si pe mine? Nu vreau sa-mi faceti tema, doar sa-mi explicat ce ar trebui sa fac. Am un exercitiu care suna cam asa "Ilustrati intr-o scurta compunere [maxim o pagina] un proverb la alegere". Eu am ales proverbul "Graba strica treaba".

3 răspunsuri:
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,eu cred ca ar fi trebuie sa alegi proverbul"minciuna are picioare scurte".Nu de alta, insa, ai fi avut o multime de exemple de dat.Insa,si proverbul ales de tine este bun. Poti spune ca in viata avem timp pentru toate, avem timp sa traim cele mai importante dar si cele mai nesemnificative momente, avem timp sa simtim un intreg univers de sentimente.Viata are cursul ei,obisnuit,ce nu trebuie deviat,din simpla dorinta de a scapa de atributii si indatoriri. Oamenii refuza sa se confrunte cu problemele de zi cu zi,iar,cand intampina o greutate,ori cand au de indeplinit o sarcina,graba isi face aparitia in vietile lor,demonstrand un stil si un mod de a actiona foarte haotice,ce nu aduc beneficii pozitive.
Mai departe,te poti inspira din diferite intamplari, reale, atunci cand o persoana, din simpla dorinta de a termina mai repede un lucru pe care trebuia sa-l faca, s-a grabit iar munca nu i-a fost recunoscuta. Sper ca te-am ajutat!happy

| CherNadya a răspuns:

Pai trebuie sa faci o compunere in care sa spui ce reprezinta proverbul acesta ales de tine.Pe scurt proverbul spune ca mai bine sa faci lucrurile incet decat sa te grabesti si sa faci totul prost. Pornind de la aceasta idee, dezvolta si alcatuieste o compunere.Succes!

| MakePeaceNotWar a răspuns:

Explici proverbul si, poti pune pareri pro/contra pentru el...