| FlowerRoseRose a întrebat:

Am primit de curand un bichon si eu stau la apartament si cand era mic facea(si inca face) prin casa, dar pentru ca a crescut vreau sa-l invat sa faca pe un preș special pe care i l-am luat pe care se pun niște picaturi speciale, dar nu vrea sa faca. Am citit pe internet ca, desi iti este mila, cand face in casa sa il bat, dar nu invata! Va rog ajutor!

Funda la cel mai rapid si eficient raspuns! :3

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Pana la 5-6 luni trebuie sa te mai astepti la astfel de scapari. Trebuie tot timpul urmarit. Ei fac pipi cand se trezesc,dupa ce mananca,bea apa mai multa si cand se joaca. Cand se trezeste primul lucru,il iei pe sus si-l duci unde are voie afara sau pe covoras absobant (pad),cand face este mangaiat,laudat,recompensat(bucatele de carne fiarta(pui,vita) sau biscuiteti de catei),la fel si dupa ce mananca sau bea mai multa apa. Cand se joaca, vezi cand incepe sa miroasa mai intens pe jos, sa se invarta in cerc, atunci il iei repede si-l duci, daca nu face imediat stai acolo pana face. Daca e prins cand face pipi este certat si dus unde are voie.
Toate astea dupa 2 luni, daca e mai mic nu prea ai cum sa-l inveti, dar te ti de capul lui.
Ca sa stii exact cand face dupa masa, impartei portia in mai multe mese dese. La 2 luni trebuie sa aiba cam 5 mese pe zi, la 3 luni cam 4 si tot asa, dupa un an 2 mese pe zi. Incearca sa-i dai la ore fix.

Nu-l bate orice ar face il certi pe un ton ferm, rastit nu tipat sau altfel.

2 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Trebuie sa ii dai mancare la anumite ore, iar imediat dupa ce mananca scoate-l la plimbare pana isi face nevoile. Tot scotandu-l la ore fixe, el se va invata sa faca afara, dar trebuie sa exersezi tot timpul cu el. Ai nevoie de multa rabdare. Cearta-l cand face in casa, si eventual ii dai usor cu un ziar peste fund, dar nu il bati.

| Kitty234 a răspuns:

Nu trebuie batut, doamne fereste. Cearta-l doar si explica-i ca nu e bine. Va intelege. Succes