| Raluca_5688 a întrebat:

Probabil ca este o intrebare prosteasca, dar vreau sa-mi cumpar catel, bichon. Stau in apartament. Intrebarea mea este: trebuie sa ma trezesc in fiecare dimineata sa-l duc afara pentru. a-si face nevoiele? Nu as putea sa-l invat sa le faca la toaleta, intr-un loc special? Ii pot cumpara ceva...nu stiu.
Multumesc. :*

Răspuns Câştigător
| MisterKat a răspuns:

Salut! Da, trebuie sa-l duci in fiecare dimineata afara sa isi faca nevoiile ca oricarui catel, de altfel.
E simplu, te trezesti mai devreme si il duci 5-10 minute la plimbarica happy Sigur o sa fie fain mai ales daca o sa ai un bichon!

O zi buna!

10 răspunsuri:
| คиค a răspuns:

Il poti duce seara mai tarziu la plimbare, iar dimineata sa-l inveti cu scosul afara la o ora nu prea tarzie, dar nici asa matinala cum ar fi ora 8, sau 8:30...

| M.madallina a răspuns:

Nu este neaparat nevoie numai daca vrei sa iti faca in casa, dar nu cred ca ai vrea.asa ca, in concluzie, da, trebuie sa il duci in fiecare dimineata devreme afara.bafta cu catelusul!

| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

Vrei animal dar ti-e lene sa-l ingrijesti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Trebuie sa-l scoti cel putin de trei ori pe zi. In plus, trebuie sa-l plimbi zilnic. Daca vrei sa faca la toaleta, ia-ti o pisica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da, ii cumperi o olita si ii platesti o bona cu ora.nu ai mentionat un lucru, era vorba de un animal viu sau unul de plus? unii nu merita animale, altii ...copii,ce lume nebuna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti cumpara si asternut igienic (pentru pisici) daca chiar ai un program incarcat dimineata. Dar asa isi rezolva doar problema fiziologica, va trebui sa suplimentezi plimbarile din timpul zilei. Si risti ca asternutul sa-l foloseasca si in alte momente din zi, si nu-si va face un program regulat de pipi.

| HelpMePlss a răspuns:

Pai exista niste scutece pentru catei care se pun pe jos si ii poti invata ca doar in acel loc sa-si faca nevoile. Iar pentru treaba mare poti sa pui si cateva ziare cate unul peste altul, dar te sfatuiesc sa-l mai duci si pe afara asta daca nu vrei sa fie prea rasfatat. PuP:*:*

| rubertzel a răspuns:

Uite am si eu catel bichon...si e marisor are 5 ani si cand toata lumea din casa e treaza abia atunci ii vine sa iasa afara pentru nevoi...bine inteles ca seara e plimbat bine ca sa faca nevoibig grin... uite eu iti recomand sa incerci si sa iti cumperi si ai sa vezi ca nu o sa iti para rau is foarte dragalasibatting eyelashes

| cristina96 a răspuns:

Eu mi-am dorit enormn un animal de companie, iar cand am primit un papagal perus nu l-am neglijat niciodata. Asa ca daca vrei animal ai grija de el nu-l chinui. El nu e papusa ta si nici o fiinta care are nevoie de neglijenta ta. Sti vorba aia "Cine se scoala de dimineata departe ajunge."Si in plus nu iti strica 10 minute de stat afara, sau ptin timp pe care sa il petreci cu animalutul tau. Eu vreau un catel si am promis ca o sa am mare grija de el. Asa ca daca il vrei cu adevarat tiine minte un animal nu aduce doar satisfactii, ci si indatoriri!

| Raluca_5688 explică:

Multumescc, dar nu e nevoie sa fii ironic sa stii.