| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am sa imi abandonez pisica. Din pacate nu mai am ce sa fac, nu vrea nimeni sa il adopte. Stiu ca este lege dar primesti amenda?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Las-o afara și mai dai de mâncare

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu este cipată, nu are cum să îți dea amendă, căci nu te poate identifica. Să o abandonezi cât mai departe de casa ta. Este animal sălbatic, se descurcă singură.

| mihai69 a răspuns (pentru sadrian46):

Dacă pe tine te-ar duce cineva și te-ar lăsa în pădure, cam cât timp crezi că ai supraviețui? Fără absolut nimic din ceea ce ai acum.

| sadrian46 a răspuns (pentru mihai69):

Eu nu sunt pisică, așa că întrebarea nu are sens. Pisica știe să vâneze.

| mihai69 a răspuns (pentru sadrian46):

E clar că nu ești; dar și tu știi să vânezi - ai văzut filme și ai citit cărți despre asta, nu?
Și ea ar ști dacă ar fi crescut în sălbăticie. Dacă a primit doar bobițe în castron, are mari șanse să moară de foame, sau mâncând ceva mortăciune sau gunoi. Dar are șanse și mai mari să fie omorâtă de un câine maidanez, sau vreo mașină. Să nu mai vorbim de copiii care chinuie animale din plăcere.

| mihai69 a răspuns:

Da, poți fi amendat/ă.
Există asociații care pot prelua animale fără stăpân în grijă; caută!

| Lukasssz a răspuns:

Nu ai ceva matusa, sa i-o dai ei?

| anonim_4396 explică (pentru Lukasssz):

Am cautat e si pe olx de cateva luni

| Werrich a răspuns:

Te implor sa nu abandonezi pisica sad Dupa cum zice si mihai69, cauta asociatii pentru protectia animalelor.

Răspuns utilizator avertizat
| Czechoslovakia a răspuns:

Da-le doamne iarta-ma de pisici, abandoneaz-o si gata. atata tam-tam nejustificat.