| bebeusha123 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare: Am o catelusa si de cateva zile mai exact 3 zile imi sta foarte bleaga, nu mananca, nu se misca din locu unde am pus.o, am fost cu ea la doctor dar este inchis...nush ce pot sa ii fac, o am cadou de la logodnicu meu...va rog sa ma ajutati cu sfaturi si parerile voastre..Multumesc atincipat, va pup

4 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Păi sunt mai multe variante:
1. A intrat în călduri și atunci e normal să nu vrea să mănânce la început, dar 3 zile cred că e deja mult.
2. A fost mușcată de căpușe și a luat vreo boală (verifică tot corpul de căușe, mângâie atent fiecare zonă cât mai aproape de piele și dacă simți o mică umflătură înseamnă că e o căpușă și atunci scoți repede căpușa cu o pensetă și fugi la un cabinet veterinar deschis de urgență pentru că probabil a luat o boală de la căpușe, cu ăstea nu e de joacă, sunt foarte periculoase)
3.A mâncat ceva de pe jos otrăvit și iar ar trebui să mergi la veterinar.

Dacă ți-am fost de ajutor vizitează pagina mea de facebook despre căței și dacă îți place te aștept cu un like: www.facebook.com/yodapuffy

| justfreelove a răspuns:

Ofera-i mai multa atentie, iesi cu ea afara, joaca-te cu ea in parc, dai sa bea laptic, fa-i o baita cu spuma si, daca nu isi revine, du o la doctor

| bebeusha123 explică (pentru justfreelove):

Ii ofer atentie e rasfatata noastra....toti ne jucam cu ea, dar nu stiu ce se intampla de 3 zile

| justfreelove a răspuns (pentru bebeusha123):

Poate a ros cablul de alimentare de la laptop, poate sufera de caldura (banuiesc ca ai tunso cand a venit caldura nu? ), poate a inghiti ceva ce nu i-a priit (prezervativ, etc) sau poate e in calduri. Daca a facut indigestie, dai sa bea lapte. Daca sufera de caldura, tundeo. Daca e in calduri.pai stii ce trebuie sa faci (ii storci glandele sau o duci la veterinar daca nustii cum -iti dai seama pentru ca pute pe langa ea)
Un animal de casa are un sistem imunitar mult mai slabit ca unul de pe strada asa ca daca mananca ceva ce nu ii prieste prin parc sau pe strada, este posibil sa ii fie mortal. nu ar strica sa faci o vizita la veterinar (un control te costa in jur de vreo 20 de lei) si cu ocazia asta poate ii faci si o deparazitare ceva.