| Alinna20 a întrebat:

Am o catelusa are o luna si cateva zile. De ieri nu mananca, doarme toata ziua si cand se trezeste se scoala in picioare si cade. Ce as putea sa ii fac? Va rooog mult sa ma ajutati! MULTUMESC!

15 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Mai fata, dar tu nu ai auzit de veterinar?
Trebuie dus la veterinar!

| Alinna20 explică (pentru MeimeiPinguinu):

Deci gata stiu ce are! Catelusa mea mai are inca 5 frati si s-au nascut cam toti cu probleme, dar le-am rezolvat. Ea s-a nascut asa adica nu prea era in apele ei si era foarte mica fata de ceilalti si inca nu a murit, si-a mai revenit, a inceput sa bea apa si maine sper sa si manance.

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru Alinna20):

Mai fata?
Dar ti-e greu sa o duci la veterinar?
Pentru ce ti-ai luat caine daca nu iti permiti sa o ingrijesti?

| Alinna20 explică (pentru MeimeiPinguinu):

Nu mi l-am luat eu. A fatat catelusa mea 6 catelusi si printre ei si aceasta catelusa.

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru Alinna20):

Pai de ce nu ai dus-o pe femela la veterinar sa o castreze?
Dadeai 200-300 lei si te scapai de o grija pentru foarte mult timp.
Nu poti lasa catelul in starea aceasta.

| Alinna20 explică (pentru MeimeiPinguinu):

E bine acum! nu a avut mult calciu cand era mica dar acum e jucausa si tare nebunaticaa!

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru Alinna20):

Ma bucur
Numai bine si O zi placuta! happy

| onlym3 a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic decat sa o duci tu la veterinar cat de repede poti tu ca poate se va agrava si iti va parea rau mai tarziu daca catelusa ta pateste ceva mai rau sau de ce nu sa se intample inevitabilul.
Nu fa nimic de capul tau ci doar du o la acel control!

| 4ndr3i a răspuns:

Du te cu ea la veterinar big grin

| Loreen777 a răspuns:

Eu iti propun sa o duci la medicul veterinar.El este singurul care o poate ajuta. Funda?happy

| Evil1nside a răspuns:

Boala lui Carre se cheama! (jigodie)
Cea mai eficienta metoda de a combate boala lui Carre (jigodia) este vaccinul. Vaccinarea poate incepe la varsta de 12 saptamani; in cazul situatiilor de risc, vaccinarea poate incepe si mai devreme (intre 6 si 10 saptamani). Pana la aceasta varsta cateii mai poseda, in general, anticorpi proveniti din corpul mamei.
Pentru a salva cainele..nu folosi leacuri babesti fetita..fier inorsit.(PROSTII).
Exista 2 vaccinuri pentru boala asta..desi sunt destul de scumpe ele se numesc:canglob si stanglob! cainele tau are 20% sanse de supraveturie in momentul de fata...cu acele 2 vaccine sansele cresc undeva in jur de 60% de supravetuire!
Boala o are pentru ca nu i-ai facute vaccinele la timp happy! be careful with dogs! si grabeste-te altfel o sa il pierzi in cateva zile!winking numai bine!

| StereoWolf a răspuns:

Ar trebui sa o duci la veterinar
ar fi trebuit sa o duci de cand ai observat ca se simte rau

| Alinna20 explică (pentru StereoWolf):

Asta as fi facut doar ca nu pot ajunge. Nu am cu ce pentru ca sunt la tara si la oras ajung doar peste cateva zile.Si ce as putea sa fac sa o salvez?

| anonimalma a răspuns:

Ma voi nu ati auzit ca nu o poate duce la veterinar? Deci incearca sa ii dai niste laptic pentru intarirea oaselor si dai mancarea ei preferata pentru a manca. Si pentru a nu dormi toata ziua ar trebui sa te joci cu ea sau sa ii gasesti ceva pentru a face.

| cnicusor69 a răspuns:

Du-o la un doctor are boala aia cae se cheama jigodie sau pune-i un fier inrosit in foc pe nas asa isi va reveni