| roxxy96 a întrebat:

am si eu o intrebare pentru cei care aveti broscute testoase sau care va pricepeti la ele. mi-am cumparat si eu o broscuta. nu stiu cat timp are dar e destul de mare carapacea este de 11x10 cm si as vrea sa stiu si eu cate ceva despre cand si cat hiberneaza si ce ii mai tr
am auzit ca tr sa-i cumpar un incalzitor de apa? acel incalzitor consuma mult curent si tr sa functioneze tot timpul anului sau numa iarna etc dau fundita celui ce imi da cele mai multe informatii si mai buna mss mult:*

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

Buna! Eu am testoasa cu tample rosii, din aceea de Florida. In vara va face 5 ani. Si a mea e cam tot cat a ta de mare, deci e posibil sa aiba tot cam vreo 5-6 ani.
Legat de hibernat, eu o pun la hibernat cam cand da vremea rece si incepe sa nu mai manance. Anul asta am bagat-o mai devreme ca niciodata ca au fost zilele alea friguroase rau si statea ca amortita in apa. Nici nu manca, nici nu mai misca.
Inainte sa o pui la hibernat e bine sa o pui in apa calduta, cat mai calduta, dar ai grija sa n-o oparesti. Adica in apa calduta ca de paine. Temperatura asta crescuta a apei o ajuta sa isi golesca intestinele si sa nu hiberneze cu excrementele in intestine.
La hibernat eu o pun in acvariul ei gol. Acolo pun un prosop sau cearceaf mai vechi si peste el pun broasca si apoi pun frunze uscate. Vezi sa nu pui frunze amare, de exemplu de nuc, ca alea contin mult iod. Cel mai bine e sa-i pui de stejar sau de porumb.
Si dupa ce o acopar bine ii stropesc frunzele astea cu apa rece. Si continui sa le stropesc la cateva zile toata perioada de hibernat.
In mod normal o broasca hiberneaza daca temperatura e sub 8 grade si hiberneaza afara, ingropata in pamant. Dar mie mi-e mila sa o las in frig afara si mi-e teama sa nu degere. Asa ca o tin in casa si cum in casa e muuuuult mai cald de atat, trebuie sa-i fac frig cumva. Si prosopul respectiv retine umezeala si ii tine frig. Si sa o pui in locuri intunecoase, dar aerisite (adica nu in dulap), cum ar fi un hol sau ceva fara ferestre sau o debara.
Si o tin la hibernat cam pana prin aprilie, pana da vremea frumoasa. O sa vezi cand va simti ca a venit primavara ca va incepe sa se agite si va vrea sa iasa.
Despre incalzitor nu stiu ce sa-ti spun. Eu nu am folosit si slava domnului asta e a sasea iarna in care intra. Cu toate astea, in zilele mai reci ii pun acvriul sub o veioza aprinsa, din cea din comert. Cand este prea frig si totusi nu hiberneaza (in special inainte sa intre la hibernat si imediat dupa ce iese) ii pun veioza aia in special pe timpul noptii pentru ca daca e prea frig e posibil sa faca conjunctivita si poate chiar sa moara. Intr-un an asa a patit. Avea ochii acoperiti cu puroi. Ce s-a mai chinuit mama cu ea, cu picaturi si alte creme.
In alt an, a fost iarna prea lunga si a stat prea mult la hibernat si a iesit de acolo anemica. Era gata-gata s-o pierd. Nu voia sa mai manance nimic si statea trista. Si iar s-a chinuit saraca mama cu ea. I-a dat vitamine cu seringa pe gat de nu stiu cate ori pe zi. Si in final "a pus-o pe picioare", dar apoi nu mai putea sa o opreasca din mancat si nici nu mai putea sa o sature.hee hee
Altceva nu mai stiu sa-ti spun, sper sa te ajute astea.

1 răspuns:
| Oxanna a răspuns:

Haelouhappy am si eu o broscut testoasa cam cat a ta, o chema Lenny, eu ii pun prin noiembrie incalzitorrul si il las pana in februarie, cat inca e frig afara, nu consuma mult curent, cam ca si cum ai tine in priza tot timpu un incarcator de baterii.deci e okwinkingnu hiberneaz, a e activa tot anul, doar e mai molesita iarna:* yake care...si tu si broscoiul tauwinking