| RoxiBeatrice a întrebat:

Buna TPU... vreau sa-mi cumpar doua broscute testoase si nu prea stiu ce trebuie sa aiba.Ce sfaturi aveti? adica ce ar trebui sa le cumpar, cum trebuie sa le dau mancare(de cate ori pe zi) cata apa ar trebui sa aiba in acvariu...Multumesc:*

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna,

1. Indicat ar fi sa cumperi doar o broasca testoasa putin mai maricica. Sa fie mai mare decat o modena de 50 de bani. Iti spun asta pentru ca ea are deja un sistem imunitar format fata de una mai mica care poate sa moara datorita conditiilor neadecvate.

2. Cumpara doar una pentru ca atunci cand creste va fi dificil sa o intretii. Eu detin 2 broaste testoase de 2, respectiv 3 ani.

3. Trebuie sa cumperi un acvariu. Pentru inceput unul de 60 de litri e ok, insa cu timpul dupa ce cresc va trebui unul mai mare. Undeva la 150 de litri.

4. Acvariul trebuie sa aiba incalzitor, termometru, si un filtru foarte bun. Apa se murdareste repede, miroase ingrozitor si trebuie schimbata. De asemenea, trebuie sa umpli 70% din acvariu cu apa. Nu mai mult, insa nici mai putin de 50%.

5. Iti trebuie si un furtun sau un sistem pentru a schimba apa din acvariu. Aici depinde foarte mult daca iti poti crea unul sau il poti cumpara.

6. Fie cumperi solutie pentru apa (deoarece apa de la robinet are clor), fie apa care o pui in acvariu o lasi la decantat in sticle cel putin 24 de ore.

7. Cat sunt mici broastele mananca gamarusi (niste viermisori cumparati de la petshop), pesti uscati tot de la petshop sau inima de vita, la fel.

Mai tarziu le poti da salata, fulgi de porumb. Trebuie sa le dai 1-2 ori pe zi si in cantitati mici. Adica cat mananca deoarece ramane in apa si putrezesc acolo.

8. Este foarte greu sa intretii niste broaste testoase daca nu ai conditiile optime. Mai usor de intretinut sunt hamsterii. O broasca presupune mult timp liber si loc liber deoarece sunt foarte galagioase.

Cam asta iti trebuie in mare. Ma mai poti intreba in privat alte detalii.

Succes!

2 răspunsuri:
| OnUtZzZaAa a răspuns:

Pai sunt acvarii speciale pentru broaste testoase pui apa pana unde vine cum s-ar zice malul, neaparat trebuie sa aiba neon pentru caldura+ar trebui un acvariu mai spatios, broastele testoase credc mari.dar cat sunt mici sunt acvarii mici de plastic sunt foarte bune.e ce sa mai zic pompa de purificare a apei caci altfel schimbi apa la 2 zile.Mancare ce sa zic...depinde de 2-3 ori pe zi depinde de fiecare persoana cum crede
sper ca te-am ajutat