| yoyo_4880 a întrebat:

am si eu o pisica pe care tocmai am castrato si este inca anesteziata... vomita mai tot timpulsi nu stiu daca e normal! funda:*

Răspuns Câştigător
| adeebub a răspuns:

Eu zic sa o duci la veterinar:*

7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Pisica vomita din cauza ca a mancat inainte sa-i faca anestezia. Ar fii trebuit s-a duci nemancata! Este ceva normal,ma mir ca doctorul nu te-a avertizat! Si pisicile mele au facut asa cand le-am castrat dupa masa! Nu asta este problema acum,ci faptul ca nu simte durerea si din cauza anesteziei fuge si este agitata si se urca peste tot si cade,se loveste si se poate desprinde operatia. Trebuie sa fi tot cu ochii dupa ea! Maine,cand o sa se dezmorteasca si o sa iasa anestezia din ea,o sa stea ascunsa si linistita intr-un loc din cauza ca va avea dureri. Acum sa nu-i dai de mancare,chiar daca vrea. Abia maine seara,dupa ce o sa bea apa o sa si manance. De azi si pana maine seara este perioada cea mai grea,si pentru ea si pentru voi! Si dupa aceea, sa ai grija sa nu-si roada atzele de la operatie! Eu am patit asa cu una, numai ca a facut-o prin ziua a 9-a, cand deja era sudata taietura! Medicul nu a avut ce atze sa-i scoata! Dar daca o facea mai devreme...era problema si trebuia anesteziata din nou si cusuta iar! Daca vezi ca mestereste la burta, pune-i guler elisabetan, facut din carton si fixat la gat cu capsatorul.

| bubbiubbi a răspuns:

Nu cred ca este normal. Pisica mea nu a vomitat dupa ce am castrato.Dar totusi nu cred ca este ceva rau.Nu trebuie sa ii dai sa manance vreo 3 ore. Totusi ar trebuie sa o duci la veterinar poate fi o infectie sau cine stie ce!

| bubbiubbi a răspuns:

@Андрей scuza-ma dar crede-ma, nu mi-am castrat pisica la orice cabinet veterinar ci la o clinica happy. Si asa mi s-a spus ca nu trebuie sa manance si sa bea 3 ore dupa operatie.si da in timpul asta se trezeste incepe sa mearga si a sa mai departe.Si foarte bine ca tu operezi bla bla bla eu nu te-am intrebat nimic.

| andrei213 a răspuns:

Bai buiibuiibi sau cum se scrie ca doar asta am retinut nu trebuie sa manance decat dupa ce se trezeste si poate sa mearga nu cand se tareste ca sobolanu da daca voi va castrati pisicile la cabinete veterniare de cartier crede-ma eu am contul facut la misto si poza si numele de fapt numele e real da am ales sa il pun in rusa crede-ma ca stiu mai bine eu sunt doctor la spital la Ilioara eu operez eu fac tot ce trebuie la caini pisici si etc

| yoyo_4880 explică:

Mersi ff mt pentru toate sfaturile...dar eu am spus pisica referindu`ma la ambele sexe... daca ma int:*. Ma scuze pentru greseala facutbatting eyelashes, deci daca motanul vomita dupa castrare e normal? nu a manct nici inainte nici dupa. scuze din nou:*

| angelopf a răspuns:

Pentru comparatie, fa-o si pe tine si vezi unde ai gresit (daca ai gresit)!

| Dianadady a răspuns:

Draga Yoyo, eu din cate imi amintesc nu este ceva normal acum depinde de organismul animalului cateaua mea cand am castrato nu a vomitat. Sper ca raspunsul sa iti fie de ajutor. happy