| Manaila_Georgiana_1990 a întrebat:

Am si eu o problemuta! Mi-am luat aseara un yorkshire terrier toy cu varsta de aproape 2 luni si de entuziasmata ce eram nu l-am auzit pe crescator cand mi-a spus sa ii iau ROYAL CANIN STARTER si am luat ROYAL CANIN YORKSHIRE TERRIER. Dimineata a facut treaba mare normal dar dupa amiaza a facut cam moale. A cam dormit toata ziua dar daca il strig sau trag de el imediat se joaca ( nu mult ca se culca la loc). I-am cumparat ROYAL CANIN STARTER dar nu vrea sa manance nici din manuta, sta in cosuletul lui si doarme. Ce pot sa fac?

13 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Cand schimbi hrana trebuie sacuta treptat de aceea s-a simtit rau. Dai starter amestecat cu yorkie pana elimini de tot starter-ul, asta e bun pana la 2 luni, dupa sunt alte firme, chiar, mult mai bune. Dai asa: prima masa 80%starter 20% yorkie, urmatoarea masa 60%starter si 40% yorkie, tot asa pana elimini de tot starter-ul.

| Manaila_Georgiana_1990 explică (pentru RedNose):

Mititelul....isi revine incet incet. Ii voi amesteca mancarica incet incet cum mi-ai spus.

Răspuns utilizator avertizat
| Cupcakestar a răspuns:

Poate se comporta asa din cauza ca este micut!sad
Plus eu cred ca mai intai ar trebui sa se obisnuiasca cu mediul in care a ajuns.
Daca el a stat la acel adapost, acolo s-a obisnuithappy!
Ar trebui sa te comporti frumos cu el sa il iei in brate, sa il mangai si asa poate o sa aiba mai multa incredere in tine si in locul unde e! happy
Sper ca te-am ajutat si sper ca, cainele tau sa se simta mai bine!happy
Si eu zic ca daca starea lui se agraveaza, ar trebui sa te duci cu el la veterinar!

| Manaila_Georgiana_1990 explică (pentru Cupcakestar):

Si eu m-am gandit ca starea lui poate fi din cauza ca i-am schimbat locul... daca maine continua sa fie asa il duc la un doctorel sa il vada... Tnx

| Cupcakestar a răspuns (pentru Manaila_Georgiana_1990):

Asa ar fi cel mai bine! happy

| niponX a răspuns:

Dragă Georgiana,

De unde mai exact l-ai achiziționat? De la un crescător adevărat, pasionat, care dă puilor pedigree sau de la firmle, precum canisa premium sau altele în genul acesta sau de la unul de pe net care vinde câini „din părinți campioni" fără pedigree și f ieftin?
Dacă răspunsul e diferit de prima variantă a mea, atunci du-te la veterinar și fă-i vaccinările. Foarte mulți căței bolnavi vin de la aceștia, pentr că nu sunt vaccinați, părinții au boli genetice, transmisibile. Nu sunteți un caz singular. Aveți foarte multă grijă și intrați pe animale.ro și documentați-vă pe forum.
Dacă yorki-ul este luat de la un crescător adevărat, întrebați-l pe el. el va fi mereu lângă dvs. în orice problemă.

Cu drag,
niponX

| Manaila_Georgiana_1990 explică (pentru niponX):

L-am luat de la un veterinar, are primul vaccin facut si deparazitarea, pe 30 merge la urmatorul vaccin si deparazitare. Este vioi, mananca, bea apita, se joaca, ba chiar a si latrat daca pot sa zic asa ca seamana cu un chitait laughing, Iti multumesc pentru sfat. Cu scaunul este ceva mai bine dar am zis sa astept pana maine sa vad daca isi revine.

| RedNose a răspuns (pentru niponX):

Treaba e ca firmele astea e ca vand caini fara pedigree la preturi, uneori peste un caine cu pedigree, nu ieftin. Daca intri pe fb pe pagina canisei premium la unele comentarii spune si pretul puilor. Toate pozele de pe net cu puii sunt poza de la alte canise din strainatate, sunt poze unde nici afixul canisei a carei poza apartinea nu l-au sters...

| niponX a răspuns (pentru Manaila_Georgiana_1990):

Atunci dacă l-ați luat de la un veterinar pe care îl cunoașteți, puteți să îl întrebați însuși pe el. dar da, dacă vreți să schimbați dieta, aceasta se face progresiv în curs de 3-4 zile. la limita dintre junior și puppy, puteți continua cu hrana special pentru yorkie. Să vă trăiască!

| Manaila_Georgiana_1990 explică (pentru niponX):

Am fost cu el la veterinar in week-end si nu are nimic grav. singura problema pentru care se deranjase la burtica era mancarica dar ne-a dat veterinarul 1 pastiluta si royal canin digestive. Si-a revenit complet dar trebuie sa continuam cu digestive-ul cam 2 sapt si dupa incepem iar cu starter.

| XoXoAlee a răspuns:

Poate ca nu e din cauza care crezi tu. poate nu e obisnuit cu locul nou. asteapta cateva zile si vezi cum se mai comporta

| Manaila_Georgiana_1990 explică (pentru XoXoAlee):

Asta voi face. Este bine acum ca si stare, este vioi, se joaca, mananca, bea...scaunul este si el ceva mai bine...