| Lauracrist a întrebat:

Am un bichon havanez de 8 luni si de fiecare data cand il scot pe afara merge in fata mea si incearca sa mearga cat mai repede. Ce pot face sa-l invat sa mearga la pas?

3 răspunsuri:
| Anitta97 a răspuns:

laughing il pacalesti cu biscuiti de catei si ii zici,, pas,,!

| smartydsay a răspuns:

Atunci cand iesi la plimbare trebuie sa ii ti lesa din scurt la inceput atunci cand el vrea sa o i-a inainte tu il tragi inapoi si ii repeti comanda "la pas";"treci la pas"sau "la picior" incerici de vreo trei ori sa faci asta dupa care incepi sa ii dai gustarele si sa-l lauzi de fiecare data pentru asi da seama ce trebuie sa faca, astfel cu timpul va invata comanda si fara lesa... uite un video care s-ar putea sa te ajute http://www.youtube.com/watch?v=uch51JwCVUM Sper ca te-am ajutat! Succes! Eu asa mi-am invatat Bichonelul :)

| AlliNeedAreBlackberries a răspuns:

Poti petrece mai mult timp cu el pentru a-ti observa comportamentul.