| MihaelaMih a întrebat:

Acum 2 luni un preot mi-a oferit un caine, bichon havanez, si are mai multi. Acum are 5 luni, pe 1 octombrie face 6 si tot mai scapa treaba mica o data pe la 1-2 saptamani. Problema e ca nu gasesc unde face. Am cautat prin paturi, pe covoare, pe parchet, pe balcon, nimic laughing. I-am luat covoras absorbant, a facut de 2 ori pe el si gata. O perioada i-am dat mancare gatita, si a facut tot in casa. Il scoteam afara si nu facea nimic, cand veneam in casa facea unde prindea. Ce sa fac sa nu mai faca DELOC in casa? macar sa faca pe gresie, ceva, ca acolo se sterge usor. Eu invat de dupa amiaza si mereu cand vin o gasesc uda la fund. O scot la 8, 11, 2, 5 sau 6, 9 si 12... straight face
Mama a zis ca daca mai face in casa o da...
Nu o sa pot sa stau fara ca in fiecare seara sa latre, sa ii ia papucii parintilor si sa ii ascunda, la fiecare om sa se opreasca si sa se joace, fiecare persoana sa zica ca este pufosenie... m-am obisnuit cu asta.
Ce sa fac sa nu mai faca in casa si sa nu mi-o dea mama?

3 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Trebuie sa te astepti sa faca asta pana la 7-8luni,deocamdata sunt mici si nu se pot abtine bine, a mea dimineata, uneori face la 1 m distanta de usa, alteori ajunge pana afara si are 5 luni.
Cand ii dai de mancare cam la 5-10minute il scoti afara si stai pana face,cand a facut il lauzi mai mult,cu mai mult drag,ii dai si o recompensa(bucatele de piept de pui/carne de vita fierte,biscuitei de catei, ceva ce ii place mult), iar cand face in casa este certat(doar daca e prins, nu dupa o ora) si dus unde are voie sa faca. Cum i-ai facut program de iesit afara asa fa-i si program de mese, la varsta asta primeste cam 3 mese pe zi.
Trebuia sa te gandesti la lucrurile astea inainte sa-ti iei catel.

| MihaelaMih explică (pentru RedNose):

M-am gandit, dar cel care mi l-a dat ii tinea in curte si faceau acolo si mi-a zis ca e obisnuita sa faca numai afara.

| RedNose a răspuns (pentru MihaelaMih):

Aaa. Lucreaza mai mult cu el,vezi cand se pregateste sa faca si-l duci afara, trebuie sa se invete, ca mai scapa asta e, e mic, incearca sa convingi pe mama ta.