| Larisa498 a întrebat:

Buna, am un bichon havanez de aprox.4 luni, mascul, vreau niste metode pentru al invata sa faca pe covoras sau chiar afara.Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| Anapanda a răspuns:

, daca vrei sa-l inveti la covoras, trebuie sa pui covorasul tot timpul in acelasi loc. In baie de exemplu, pentru ca el sa stie unde are voie. Cand face prin casa nu il bati (in nici un caz), ci il iei frumos, il duci la "locul faptei", il ciupesti sau scuturi usor de ceafa ( imiti dojana mamei), i spui "NU", apoi il iei si il duci la covoras. Eu avand curte, il duceam mereu in acelasi loc si i spuneam cu o voce blanda ( sa nu-l sperii sau traumatizezi) : " Aici face bebe pipi". Daca esti consecventa si calma, invata destul de repede. Dupa o vreme cand a priceput, scheuna usor cand trebuia sa faca si stiam ca trebuie sa-i deschid usa. Uite un link unde te mai poti informa: http://www.zooland.ro/......r-loc-3268