| Lolipop12 a întrebat:

Buna!
Am un bichon havanez, are 4 luni dar eu l-am luat cand avea 2 luni, si inca nu a invatat sa isi faca nevoile intr-un loc, adica pe covorasul ei absorbant, si am auzit ca exista un dispozitiv..sau mai degraba un obiect, care emana un miros care il simte catelul si isi face nevoile acolo, si il pot pune unde vreau, de exemplu pe covorasul absorbant si cainele cand trebuie sa isi faca nevoile simte mirosul si se duce pe covoras..imi puteti spune cum se numeste? sau sa imi dati un link unde pot sa il comand de pe net...sau un pret..Multumesc mult! dau funda!

Răspuns Câştigător
| master77 a răspuns:

Nu stiu daca exista asa ceva, poti sa certi cainele imediat cum il prinzi, sa ai un ton ridicat si ii indici locul unde trebuie sa faca. Faci asta cateva zile, daca face unde trebuie ii dai un biscuite sau ceva pana se invata. Daca nu il certi imediat dupa ce face gresit il certi degeaba ca nu intelege.

1 răspuns:
| MgdDroopy a răspuns:

Te sfatuiesc sa îi iei nisip (special) si litieră. Ei au nevoie să astupe. Nu prea suporta sa lase neacoperit. Dacă tu ii oferi conditiile astea, el de ce sa nu faca oriunde, ca e la fel.
Mai ales ca atunci cand schimbi asternutul nu mai ramane miros pe acolo. La nisip, dacă il schimbi, îi pui un pic din cel vechi și așa stie si el unde sa facă.