| Andra1096 a întrebat:

Buna am un bichon mascul si i-am adus catelusa pentru imperechere, cam dupa cat timp ramane insarcinata si cat timp tine sarcina?big grin Fundaa. multumesc

Răspuns Câştigător
| Giovanna a răspuns:

Buna, in primul rand amandoi cateii trebuie sa aiba varsta potrivita pentru imperechere! Adica masculul sa aiba cel putin 1 an iar femela 2 ani pentru a putea purta o sarcina fara probleme. Cam dupa 2-3 contacte ramane gestanta dar cel mai sigur este sa mergi la veterinar dupa ce crezi tu ca a ramas insarcinata, iti poti da seama destul de usor, dupa ce ramane il va respinge pe mascul, unele femele sunt chiar agresive cu masculul dupa ce raman gestante. Perioada de gestatie dureaza cam 8 saptamani iar puii devin independenti de mama lor dupa 6 sapt. bafta! happy

| Andra1096 explică (pentru Giovanna):

Baietelul meu are 10 luni si femela are 2 ani si ceva si s-au "lipit" se poate sa ramana?

| Giovanna a răspuns (pentru Andra1096):

Este posibil dar nu este o regula. Mai incercati pana cand femela il respinge pe mascul. Intre Max al meu si Tesa au avut loc trei incercari pana cand Tesa a ramas gestanta. Dupa a treia intalnire Tesa l-a respins pe Max si mi l-au adus inapoi acasa laughing ca altfel il batea femela. Si Max avea tot cam 10 luni cand l-am dat la monta dar a fost dezvoltat ffff bine, veterinarul a spus ca pare sa fie ok pentru monta.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat