| anonim_4396 a întrebat:

Am un câine de talie mica si acum câteva zile a fost muscat de al câine, acesta fiind mai mare. La muscat in zona spinării, adică l-a luat in gura. Am fost cu el la veterinar si i-a făcut o injecție și a spun ca nu este grav, ca nu este muscat foarte tare si ca este doar speriat. I-am făcut baie si l-am dat cu apa oxigenata si betadina. Mănâncă foarte putin și bea apa. Acum i-au apărut niște pete roșii spre mov si il doare când il ating. Ce sunt cu petele astea? Ce pot sa fac?

1 răspuns:
| Glontaru102 a răspuns:

In primul rand cainii mai au perioade cand nu mananca, la fel ca companionul meu. Petele mov sau rosii pot fi:
-in jurul ranii: infectie sau rana cicatrizata
-in mai multe locuri:alergie la mancare. Asa se explica si cu mancatul putin