| MichaelJosephJackson a întrebat:

Buna am un catel care pe 18.08.2010 va avea 2 luni si as vrea sa stiu : de la ce varsta se face vaccinul, de ce e foarte agitat noaptea si plange fara oprire, cum il pot dresa si cum il pot invata sa nu mai faca peste tot in casa stau in apartament deci pana il scot afara nu se poate tine dar cum sa il invat sa faca intr-un anume loc? am incercat sa ii pun un ziar si sa-l duc acolo. nu a mers iar tatal meu il va alunga daca nu se invatastraight face va rog ajutati-ma tin la el foarte mult e foarte dragut happy

Răspuns Câştigător
| ATHOS a răspuns:

1. In primul rand trebuie sa te duci la medicul veterinar. Catelu se poate deja vaccina. El de fapt are nevoie de mai multe vaccinari in aceasta perioada precum si deparazitari.
2. Plange dupa mama lui. Dupa o perioada de timp nu va mai plange. Insa tu trebuie sa il iubesti si sa-i arati ca poate sa-i fie bine langa tine si fara mamica lui.
3. Dresajul incepe in jurul varstei de 6 luni.
4. Trebuie sa il scoti mai des afara. Va invata sa-si faca necesitatile afara, dar e nevoie de timp. Pana atunci cureti dupa el.
5. Daca vrei ca tatal tau sa nu il alunge atunci trebuie sa-ti asumi responsabilitatea cresterii lui ( adica sa te ocupi de el, sa curesti dupa el, sa-i dai mancare, sa-l plimbi, etc) astfel incit tatal tau sa fie mandru ca are un asemenea copil.
Iti doresc succes! Si iubeste-l fiindca iti va fi recunoscator!

5 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

1. Primul vacin la catei se face intre 6 si 8 saptamana, deci poti sa te duci sa i-l faca pe primul. Apoi te duci din 2 in 2 saptamani.
2. Plange dupa mama lui, dar cu timpul ii va trece. Asa e cat e mic si pana se obisnuieste la voi.
3. Momentan nu-l poti dresa ca e prea mic. Dar poti sa-l inveti sa-si faca nevoile numai intr-un loc. Eu am reusit in 2 zile. In primul rand cumpara-i de la pet-shop covoras absorbant special pentru catei sa faca nevoile pe el. Covorasul asta are si un miros specific care il atrage. In al doilea rand, vezi ca atata timp cat e mic va face f des, dar in special dupa somn, dupa joaca, dupa ce mananca sau bea apa. Deci ai grija ca atunci cand se trezeste sa-l pui direct pe covoras. La fel si dupa celelalte activitati. Daca face acolo lauda-l si da-i ceva bun (ceva bun de catei nu ciocolata sau dulciuri de oameni). Daca face aiurea cearta-l (dar nu-l bate) si ignora-l cateva minute. O sa sufere ca nu-l bagi in seama si va sti ca a gresit. Cu rabdare il vei invata.
In al treilea rand pana nu termina primele 3 vaccinuri nu are voie afara sub nicio forma. El acum practic nu are imunitate aproape deloc, si-o formeaza cu ajutorul vaccinurilor. Daca il dai afara poate sa ia orice boala si la cat de mic e ii poate fi chiar fatala. Parvoviroza e fatala la majoritatea cateilor sub 6 luni. Si se ia prin simpla mirosirea a fecalelor unui animal bolnav. Deci nu-l scoate afara ca nu stii ce miroase.
4. Tatal tau nu-l va alunga daca devii mai responsabila si il inveti sa nu mai faca aiurea, sa nu mai planga (fii blanda cu el cand plange), o sa-l scoti afara cand va termina vaccinurile si te vei ocupa de tot ce presupune a avea caine. Tatal tau probabil l-ar alunga daca ar vedea ca nu te ocupi de el si l-ai luat sa aiba el sau mama ta grija de catel. Fii cat mai activa il legatura cu chestiile legate de catel si nu-i lasa pe ei sa faca nimic cand esti acasa (sa stranga dupa el, sa-l plimbe, etc). Macar la inceput 2-3 luni pana se ataseaza de el prea mult ca sa-l dea. tongue Nu zic ca apoi sa nu faci nimic, ca oricum trebuie sa le demonstrezi constant ca meriti cainele si ca esti responsabila.
Bafta!

| SCosmin a răspuns:

Minte nu trebuia sa faci ce zice trebuia sa il apuci icet pe coada trebuia sa sa schiolaie si sa se kaci pe el, dupa aia se facea fff foarte sanatos asa poti face cu orcine si cu oamenii

| `KiddO` a răspuns:

Daca vrei sa te ajut cu dresaju -> dai un add` : patry_basketball

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sa-ti spun sincer catelul meu de cate ori facea il bagam cu nasul acolo nu ii rea frumos dar asa se invata si nici din parte alui nu e prea frumos si oricat ai tine la el mai dai si cate o palmuta ca ii mai bine decat sa-l alunge tatal tau si cand il vezi ca face fugi cu el repede afara sau cel putin daca e mic si ti ti in casa iesi cu el afar si stai cu el si can il vezi ca face il mangai te joci cu el... fiecare animal se poate educa cat de cat sa nu faca mizerie

| PinkPantherrr10 a răspuns:

1.vaccinul la caine din cate am inteles se face devreme de tot big grin
cainele prietenei mele cele mai bune i`au fost terminate vaccinele la 2 luni jumate big grin acum are 3 luni si sta cu el afara big grin
2.plange pentru ca este mic... nu pentru ca ar avea vreo problema
3.ca sa nu mai faca peste tot prin casa sunt niste pempersi speciali pentru caini cu miros... adica il "stimuleaza" sa faca decat pe acel pempers!