| Aditzza213 a întrebat:

Buna prieteni! Am un catel in varsta de 2 luni, si mama a spus ca daca nu il invat sa faca afara, il da! Va roog ajutati-ma chiar tin la micutul acesta!

3 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Multi au probleme cu puii care fac in casa de aceea va spun cum ati putea proceda:
-un pui va putea invata sa faca afara doar dupa 8 saptamani, cand sunt mai mici le este mai greu sa se abtina si mai scapa pe ici pe colo
-de obicei un caine isi face nevoile dupa ce a mancat(cam la 5-10min din cate imi aduc aminte) sau dupa ce a baut mai multa apa, atunci trebuie dus afara(daca nu a terminat schema de vaccinare, il duci la locul unde trebuie sa faca) si stat cam 30min in caz ca nu face imediat; daca nu a facut il scoti mai des pana face,iar cand face il lauzi
-nu-l certa niciodata daca nu l-ai prins in fapt, daca il prinzi cand face il certi si-l scoti afara
-cand cureti niciodata sa nu faci asta in prezenta lui, pana cureti il lasi intr-o alta camera sau afara(mizeria poti sa o cureti cu clor si apa/otet si apa, asa indepartezi cel mai bine mirosul, astfel incat nici cainelui nu o sa-i mai miroasa ca sa faca si a2a oara).

Trebuie sa te astepti la scapari si la 5-6luni,acum cat e mic nu se poate abtine si e mai greu de invatat, acum depinde si de catel. Inainte sa ti-l iei trebuia sa te gandesti ca asa se intampla cat e mic, exact ca la bebelusi.

| viotedy a răspuns:

Il duci afara de 6-7 ori pe zi si cand face il lauzi.dar n-o sa invete imediat. poate dura 1-2 saptamani.

| dudulica34 a răspuns:

Pai cauta si tu siteuri eu mi-am invaat pisica sa faca la toaleta o puneam in fiecare zi si cand facea pe jos o certam asa ca s-a invatat sa se duca la toaleta!