| madalicious a întrebat:

Buna!

Am un catelus mic cred ca are 2 saptamani sau 2-3 luni, nu sunt sigura si e tare mic, e ciobanesc german, si am o problema cu el... nu stiu daca e orb.

Cum imi pot da seama daca este sau nu orb in afara de ochii abastri[ii are negri cu albastru inchis in pupila pare sa-i aiba negri]?
Fratele meu zice ca este, dar eu am observat ca in unele cazuri se uita la mine, merge dupa mine, dar el, zice ca se ghideaza dupa miros. Iar mama si tata nu ar accepta un catelus orb.

Va rog...help!

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

Daca are 2-3 saptamani, stai linistita, cainii abia la 4 luni ajung sa vada ca un caine matur. Pana atunci vad mai putin si pe masura ce cresc si ajung spre 4 luni vad tot mai bine.
Daca are 2-3 luni ar trebui sa vada destul de bine, adica pe tine si chestii de langa el sa vada f bine. Doar chestiile departate nu le vede prea bine, adica daca i-ai arunca o jucarie la peste 10 m e normal sa n-o vada cat e pui.
La tine e problema si ca nu stii exact ce varsta are. Oricum mi-e mi-e greu sa cred ca are doar 2-3 saptamani, pentru ca un caine de 2-3 saptamana rar traieste fara mama lui. Si cand traieste are mai probleme in dezvoltare.
K sa fii complet sigura, du-l la un veterinar si el iti va spune si ce varsta are si daca e orb sau nu. Si daca are probleme de vedere, poate exista tratament, ceva sa-si revina. Eu zic sa nu amani vizita la veterinar pentru ca daca se poate face ceva sa nu fie prea tarziu. Mai bine sa-ti spuna ca e totul ok, decat sa traiesti cu remuscarea ca puteai face ceva si n-ai facut.
Oricum, tu nu-i faci vaccinurile? K deja ar fi trebuit sa-l fi dus la un medic pana acum pentru vaccin.

8 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Intre 2 saptamani si 2 luni e o diferenta foarte mare. Daca are doar 2 saptamani, sigur inca nu vede bine ca abia dupa 3 saptamani incepe sa distinga cate cava. Daca crezi ca are mai mult, du-te la veterinar si el te lamureste.

| Alexandra. a răspuns:

De ce nu ar accepta un catel orb? straight face
Nu stiu ce sa iti spun, fa-i diferite teste, sa iti dai seama, sau du-l la doctorul veterinar.

| deedee191 a răspuns:

Ei bine cu ce cand te duce la catel orb? ei bine daca e pui nu vede bine, si catelul meu nu vedea prea bine cad era mic dar totusi se ghida chiar bine, eu am vayut multi catei ca mai mereu cand fata o catea eu eram acolo, asa ca nu ai de ce sa iti faci griji nu e orb, daca vrei iti arat eu o poza cu cateaua mea de la bloc care e oarba saraca, are ochii mari si albastri, mai inchis, dar distinge un om bun de unul rau si cu toate ca e oarba o iuubesc mult si ma simte si din cauya oamenilor ce au lovito e oarba, daca puiutu tau nu e orb cand va imbatrani la cativa ani dar batran atunci nu mai vede bine si o sa ti se para ca e orb dar nu este, nu te alarma ca nu faci decat sa inrautatesti situatia, daca ti-e frica cainele simte si ii va fi si lui frica fie ca stie sau nu despre ce e vorba el te simte, si daca Doamne fereste sa fie orb el s-a atasat de tine si v-a suferi daca il dai, deci eu iti yic ca nu e orb.

| ambutisare a răspuns:

Cand sta linistit misca ceva in fata lui fara sa faci zgomot si vezi cum reactioneaza. Daca nu du-l la un veterinar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa nu accepte un catel orb? Hienele! Du-l la veterinar.

| Louis_3400 a răspuns:

Ma eu nu cred ca e orb, asa sunt puii, lasa-l sa mai creasca putin, ochii nu au nimic cu culoarea asta, putina rabdare, eu cred ca vede, da si la inceput asa sunt puii pana vad ei cum trebuie se ghideaza si dupa miros

| cannes112 a răspuns:

Pai cred ca daca are cateva saptamana nu ii s-au deschis ochii in totalitate si vede doar cateodata si cam greu... daca are 2-3 luni inseamna ca e orb, dar nu ii zice la mama si tatal tau ca este orb.mai tinel ceva timp vezi daca isi revine daca nu poti sa le zici si sa vedeti ce faceti cu el(daca il pastrati sau nu)

| diana_1454 a răspuns:

Du`te si tu cu el la un veterinar thinking